Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Lámou se ledy, nebo svoboda? Listy Cyrila Höschla, Reflex 27/2013, str. 72.

4. 7. 2013


Lámou se ledy nebo svoboda?

Vážený pane MUDr. C. Höschle,
již pár dní nevěřícně zírám na dění na naší politické scéně. Zrovna si čtu článek o údajném vydání (ex)premiéra P. Nečase a kladu si neodbytnou otázku, zda náhodou policejní orgány nepřestřelily. Jak jsem se dočetl, policejní explorace započala zkoumáním tzv. kmotrů, načež dnes jsme svědky, že dochází pouze k zavírání vrcholných politiků, policejních důstojníků a jisté vysoce postavené úřednice, zatímco kmotři si užívají nebo užívali kdesi v zahraničí. Skutečně se rozhýbaly ledy, jak nám podsunují některé mediální titulky? Nerýsuje se zároveň pořádná policejní a politická blamáž? S pozdravem a přáním všeho dobrého V. Berka
P.S. Velmi mě udivilo, jakým bizarním způsobem může skončit politická kariéra velmi nadějného politika. Člověk z toho cítí hořkou pachuť.

Zda se rozhýbaly ledy či zda jde o pořádnou blamáž, to já samozřejmě stále ještě nevím a kladu si tu otázku stejně jako Vy. Nedávné události na naší politické scéně by nás však měly vést k veliké ostražitosti. Zatímco navztekaní diskutanti se v různých bulvárech rozčilují nad každou pochvalou na adresu expremiéra Nečase, téměř nikdo si neklade otázku, jak je možné, že u nás prakticky nikdo ve vrcholné politice nedopadl dobře: Václav Havel upadl doma v nemilost u značné části obyvatelstva, jež se buď nikdy neodpoutala od komunistické nedůvěry k tomuto buržoaznímu synkovi a třídnímu nepříteli nebo ho naopak proklela coby nevyhraněného levičáka, stoupence bezzásadové nepolitické politiky a intrik a „pravdoláskaře“. Jeho následovník to zase schytal za chilské pero, o amnestii nemluvě. Vidět na Petru Nečasovi chyby je zrovna tak snadné jako na každém, ale s porovnáním vůči jiným premiérům už si nikdo práci nedává: kdo byl lepší? Křišťálově čistý Gross? Špidla? Klaus? Topolánek? Paroubek? V čem? Zavedli snad „zákon a pořádek“? Chránili nás před krizí, která nyní kácí jeden stát za druhým? Každý může mít svého favorita, ale za jeho pochvalu by to nyní schytal tak jako tak. Problém totiž je v tom, že tady se zkrátka nelze zavděčit. Další otázka, jež by stála za diskusi mnohem víc, je definice rozdílu mezi politikou jakožto „burzou“ směnného sociálního kapitálu (vlivu, moci, sítě přátel) a tzv. nefinanční korupcí, jíž se myslí nepeněžní prebendy za nějaké počiny či rozhodnutí. I ti, kterým to „je jasné“, mají při definování takového rozdílu, jenž by opodstatňoval noční přepady s beranidly a kriminalizaci aktérů, veliké problémy. A do třetice, komu se dosud uváděné důvody k zatýkání nějak nezdají, komu připadá divné, že někdo mohl řadu měsíců či snad i rok a více odposlouchávat premiéra a číst mu smsky, komu připadají praštěné kouřové clony paranoidních představ o Lence Bradáčové coby americké špionce, a kdo má trochu smysl pro konspirační teorie, tak mu doporučuji, aby pozorně sledoval, jak se bude odteďka vyvíjet olbřímí zakázka na dostavbu Temelína. Zatím to vypadalo spíš na Američany. Tak uvidíme. A pokud jde o kmotry, těm se zjevně daří dobře. Gérard Depardieu sice dostal za jízdu na skútru v opilosti pokutu přes sto tisíc korun a na půl roku zákaz řízení, ačkoliv nikoho nepřejel, ale pobývá v Rusku, kde si prý chce otevřít hospodu.