Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Aspergerův syndrom. Listy Cyrila Höschla, Reflex 50-51/2010, str. 68-69.

16. 12. 2010


Aspergerův syndrom

Dobrý den pane profesore,
Mám syna (27 let), který má s velkou pravděpodobností Aspergerův syndrom. Je technicky založený, studoval vysokou technickou školu, má logické myšlení (podle testu v Mense s IQ 165). Je zaměstnaný, ale má řadu problémů v komunikaci se svým okolím. Nejhorší je neschopnost mluvit, která se projevuje v období zvýšeného stresu a dosahuje extrému, kdy není schopen vyslovit slovo a snaží se pomoci si celým tělem (například otevíráním a zavíráním úst). Nevím jak mu pomoci. Návštěva psychiatra v místě bydliště nic nevyřešila (naordinovaný lék syn pro nesnesitelné vedlejší účinky odmítl užívat). Návštěvy psychologa také nic nevyřešily (stanovena diagnóza "neurasthenie"). Po zkušenostech, které má syn s léčením ve svém bydlišti, se léčby bojí, ale pomoc by uvítal. Nevím, na koho se obrátit, nemohu najít žádný kontakt v okolí Jihomoravského kraje na odborníka pro léčbu Aspergerova syndromu. Většina kontaktů na internetu je zaměřena pouze na děti a sídlí v Praze. Děkuji. S pozdravem Ludmila

Aspergerův syndrom patří do okruhu autistických poruch a projevuje se zejména poruchami v komunikaci, neschopností vcítění do druhých osob a jejich potřeb, introverzí a neschopností navazovat kontakty, opakováním úkonů a rituálů, rigiditou a mnoha dalšími poruchami v oblasti sociální inteligence, přičemž jinak mají postižení IQ většinou vysoké. Ostatně rakouský psychiatr Hans Asperger, po němž se porucha jmenuje, nazýval své dětské pacienty „malými profesory“. Postižení se většinou ani léčit nechtějí, komunikují obvykle jen s několika vybranými jedinci, jež uznávají, na ostatní často hledí shora a cení si jen svého vlastního mínění o sobě. To často zahrnuje veliké úkoly, pro něž se domnívají býti stvořeni, ale tyto ambice jsou často v rozporu s jejich sociální zdatností, takže mohou trpět i pocity frustrace a paradoxně i méněcennosti. Bohužel máte pravdu, že specializovaná pomoc se hledá obtížně. Naštěstí se u nás rozvíjejí svépomocné skupiny, jež vás mohou navigovat k dobrým specialistům na tuto poruchu. Doporučuji navštívit např. stránky autismus.cz a praha.apla.cz, případně dobromysl.cz/diagnozy/aspergeruv-syndrom.htm , kde je mj. rozsáhlá diskuse příbuzných s podobným problémem, na který se ptáte. Tam byste možná mohla pro Vašeho syna najít v místě bydliště pomoc, s níž už má někdo dobrou zkušenost.