Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

"Očima Cyrila Höschla". Reflex 48/2004, str. 16.

2. 12. 2004


Chci se zeptat, jestli jsou antidepresiva nutná pro léčbu deprese a jestli je možné tuto "nemoc" úplně vyléčit. Já jsem naprosto bezradná, nejsem schopná normálně fungovat, rok jsem bez práce a před půl rokem jsem skončila na psychiatrii kvůli pokusu o sebevraždu. Antidepresiva jsem kdysi brala, ale vzhledem k tomu, že jsem se léčila z drogové závislosti a poté jsem měla problémy i s léky na spaní, nechci si na žádné léky zvykat.
Díky za odpověď
Věra
S trochou nadsázky se dá říci, že pro úspěšnou léčbu deprese jsou antidepresiva téměř vždy nutná, ale často nikoli dostačující. Existují i jiné způsoby léčby (psychoterapie, léčba světlem, magnetická stimulace, elektrokonvulze, bylinky, aerobní cvičení, aj.), které mohou léčbu antidepresivy doplňovat, ale jen zřídkakdy zcela nahradit. Je důležité si uvědomit, že „návykový potenciál“ antidepresiv je oproti jiným psychofarmakům kupodivu poměrně malý a že nebezpečí závislosti je třeba vždy relativizovat ziskem z úzdravy. Největší chybou je antidepresiva předčasně vynechat nebo lajdácky užívat. To je jeden ze způsobů, jak si vyrobit vleklou a obtížně léčitelnou depresi, která může i plně invalidizovat. Toto varování platí přes to, že i neléčená deprese může také sama zcela odeznít, i když za delší dobu než léčená. Antidepresiva bychom tedy rozhodně neměli strkat do jednoho pytle s „prášky na spaní“ (hypnotiky), „na nervy“ (ve skutečnosti proti úzkosti, anxiolytiky benzodiazepinového typu), nebo proti bolesti. O těch skutečně platí, že čím méně tím lépe. Ne tak o antidepresivech. U nich se nedá mluvit o závislosti toho typu jaká se rozvíjí na alkohol, na benzodiazepiny nebo na léky proti bolestem. Je to mimo jiné proto, že antidepresiva nevyvolávají žádné výraznější pocity libosti, euforie, povzbuzení nebo naopak útlumu u zdravých lidí. Zlepšují pouze patologicky špatnou (depresivní) náladu, a to pouze při dlouhodobém podávání. Jejich účinek nastupuje teprve po 1-2 týdnech užívání. Podávat by se měla nejméně půl roku, ale spíše rok a více. Při opakovaných fázích deprese by se měla podávat stále. Mimochodem – antidepresiva často jako vedlejší produkt svého působení odstraní i poruchy spánku, aniž přímo tlumí. A možnost vyléčení? Depresivní porucha může proběhnout jako ojedinělá epizoda (pak by se dal ústup příznaků nahlížet jako „úplné vyléčení“), nebo se vrací. V takovém případě se o vyléčení mluvit nedá, ale většinou se dá zvládnout jednotlivá fáze onemocnění a dosáhnout remise, tj. období bez příznaků.
(Bez záruky)