Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Höschl C: On the prevalence of villains in the school curriculum: ignorance of villains like Hitler and Stalin is dangerous. Reflex 44/2024, p.23

1. 11. 2024


Vážený pane profesore, jak se díváte na nedoceněnost pana Priessnitze, který založil léčebné lázně v Jeseníku? Proč se učíme ve školách o šmejdech jako Hitler, Stalin, a o objevitelích něčeho převratného se drží huba. S přáním krásného dne Jamajčan.

Především je otázka, co je převratný objev a jak převratnost měřit. Pro jedny byl Vinzenz Priessnitz fenomenální léčitel, pro jiné nikoli. Dalším důvodem jeho relativního opomíjení je jeho německá národnost, jež je ve zdejší kotlině dávána do souvislosti spíš s neblahými událostmi, zejména po 2. světové válce. To se nyní sice mění k lepšímu, ale historií se toto emocionální zkreslení vleče s velkou setrvačností. Já sám jsem vyrůstal v padesátých letech a možná až do puberty jsem měl za to, že „príznic“ (Priessnitz) je mokrý hadr, který se balí kolem krku při angíně, což bylo jen půl pravdy. Třetím důvodem relativní převahy padouchů ve školních osnovách je prevence zla, a to navzdory nepoučitelnosti lidstva. Neznalost postav jako byl Priessnitz je sice politováníhodná, ale neznalost či zkreslená znalost zloduchů typu Hitlera či Stalina může být navíc nemírně nebezpečná.
Nicméně abychom to trochu napravili, tak si pojďme říct, že Vinzenz Priessnitz je vskutku fascinující a ne zcela doceněná postava, přestože měl významný vliv na rozvoj léčebných metod, zejména s využitím vodoléčby (hydroterapie). Založil Priessnitzovy lázně v Jeseníku, kde se u něj léčil například Nikolaj Vasiljevič Gogol, a jeho přístup k přírodní léčbě měl široký dopad na zdraví lidí, a to nejen v jeho době, ale i v moderní medicíně. Osvětová role jeho metod by sice zasloužila větší uznání, ale i v tomto ohledu se mnoho změnilo, neboť UNESCO při příležitosti dvousetletého výročí Priessnitzova narození vyhlásilo rok 1999 Mezinárodním rokem vodoléčby. V roce 2014 pak byly jeho léčebné procedury a jeho odkaz zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Zajímavostí je, že Priessnitz pocházel z chudé jesenické rodiny, byl samouk a začal své léčebné metody vyvíjet už v mládí na základě pozorování přírody. Legenda praví, že pozoroval srnu, jak se uzdravila působením vody a v šestnácti letech si sám studenou vodou hojil vážné zranění hrudníku, které utrpěl při nehodě s povozem. Ranhojiči prý nad jeho uzdravením jen kroutili hlavou, protože očekávali, že zranění bude smrtelné. Zpráva o zázračném vyléčení mladého chalupníka se pak rozšířila po kraji a tak začal nejprve léčit zvířata sousedů a později i obyvatele Gräfenberku (tehdejší název Jeseníku) a širšího okolí. Poté začal jeho věhlas narůstat až do mezinárodního renomé.
Takže až budete znovu uvažovat o převratném významu Vinzenze Priessnitze, tak si s nějakým neduhem zajeďte do Lázní Jeseník a dejte vědět, jak moc to pomohlo. Jistou naději to má. Testovat význam Hitlera či Stalina nedoporučuji, stačí, že se o to snaží Vladimír Vladimirovič Putin.