Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Jak na poruchy spánku. Listy Cyrila Höschla, Reflex 39/2010, str. 46-47.

30. 9. 2010


Vážený pane doktore,
Obracím se na vás z dotazem a prosím o radu. Léčím se asi dva měsíce z úzkostně depresivní poruchou a beru antidepresiva, na den escitalopram a na noc mirtazapin. Ve dne už se cítím ok, ale mám problém, že když jsem zkoušela vysadit mirtazapin, nemohla jsem usnout. Myslíte, že když mi zaberou ještě lépe denní antidepresiva, budu zase usínat normálně? Doporučil by jste mi spánkovou laboratoř? Co na mně zjistí, když prostě celou noc neusnu? A dokážou mi nějak pomoct? Věříte na homeopatii u nespavosti? Vím, že toto jsou spíš otázky na mého psychiatra, ale chtěla jsem znát Váš názor. Moc ráda čtu vaše okénko v Reflexu! Děkuji Radka Praha

Je nemožné někomu nastavovat léčbu bez vyšetření, natožpak přes média. Protože však je dotazů na nespavost mnoho, vybral jsem si tento Váš mail jako zástupný k poskytnutí obecnější odpovědi všem tazatelům, jež však nemusí vždy platit v každém jednotlivém případě. Tak především, Vaše farmakologická léčba úzkostné poruchy je v zásadě nastavena velice správně. Co již správné není, jsou Vaše pokusy vynechávat mirtazapin. Na rozdíl od hypnotik ("prášků na spaní") a anxiolytik ("prášků na uklidnění"), u nichž platí, že čím méně tím lépe, u antidepresiv, která dostáváte, platí, že léčba je soustavná, dlouhodobá a nemá se přerušovat. Je to podobné jako s desenzibilizací (snižováním přecitlivělosti) u alergiků. Je to kůra, o níž platí, že momentální úlevu přináší jen zřídka, ale dlouhodobou často. Sice je možné, že při odeznění úzkosti ve dne se zlepší i spánek, ale lék, který dostáváte na noc, je součástí této léčby a jeho vynecháním si její účinek snižujete. Co se spánkových laboratoří týče, je jich po republice několik. V Praze mohu doporučit buď "neurologickou" na neurologii VFN v Kateřinské ulici, nebo "psychiatrickou" u nás v Psychiatrickém centru Praha (v bohnickém areálu). Neusnete-li celou noc, v laboratoři mohou zjistit, jaké povahy Vaše nespavost je a možná Vám i navrhnou jiný než farmakologický způsob léčby. Někdy bývá velice účiná psychoterapie, avšak nejlépe pod vedením specialistů právě na spánkové poruchy. S velkou pravděpodobností vám skutečně pomohou. Na homeopatii nespavosti nevěřím, ale nikoliv zásadně, protože někdy pomůže i placebo, tak proč ne pár molekul čehokoli. Berte tento názor pouze jako jednu z informací, jež Vám mohou pomoci ve spolupráci s Vaším psychiatrem a možná i v pochopení, proč je ta spolupráce důležitá. Přeji Vám co nejdříve klidný a ničím nerušený spánek v přiměřené hloubce i délce a bez ospalosti ve dne.