Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 19/2008, str.24-25.

7. 5. 2008


Vážený pane profesore,
v poslední době prosákla na veřejnost "kauza" homocystein jako univerzální příčina civilizačních chorob a zároveň s tímto případem zdánlivě nesouvisející a v mediálním šumu již částečně zapadlé tzv. podvazovaní zhoubných nádorů. U obou těchto kauz panují v laické i odborné veřejnosti značné rozpory a převážně z tábora příznivců těchto metod se ozývají hlasy o všemocné farmaceutické lobby, která pohřbívá mnohé unikátní a inovativní myšlenky v moderní medicíně ze zcela zištných zájmů. Velice by mě zajímal Váš názor nejen na obě výše zmíněné kauzy, ale i na onu pověstnou farmaceutickou lobby.
S přáním krásného dne
Jan Lehký

Křivdy a nepochopení provázely a provázejí mnohé objevy a tvůrčí počiny. Nové diagnostické, preventivní či léčebné metody, jsou-li opravdu významně přínosné, se však nakonec přece jenom prosadí. Tak tomu bylo se Semmelweisovým bojem o mytí rukou jakožto prevenci horečky omladnic, s Forsmannovou katetrizací srdce či s Flemmingovým penicilinem. První zemřel vysmíván kolegy v ústavu pro choromyslné, druhému řekl profesor na interní klinice berlínské Charité, že s tímhle by se mohl habilitovat tak akorát v cirkuse a třetí si se svým objevem nevěděl prakticky rady natolik, že první antibiotikum čekalo na podání člověku víc jak deset let. Objeví-li se nějaký příliš vše-vysvětlující faktor (homocystein) nebo příliš univerzální lék (kdysi placenta, kortikoidy), je to vždy důvod ke skepsi. Poruchy v tak složitých systémech, jakým je živá příroda, lze zřídkakdy zredukovat na jednu univerzální příčinu. Pokud jde o „podvazování“ nádorů, je skutečně založeno na poměrně logické úvaze (podvyživit to, co v těle nechceme a zapojit proti tomu „zametací“ imunitní obranné mechanismy), ale to, že se tento postup zatím neujal a neukázal se být zázračně úspěšným, je sotva dílem farmaceutické lobby. Sdílím sice se Stanislavem Komárkem názor, že cosi jako medicínsko-průmyslový komplex (MPK) skutečně existuje, ale jsem dalek toho jakkoli jej démonizovat. Farmaceutická lobby může nasazovat všemožné páky ke zvýšení prodeje svých produktů, ale nemůže vám dost dobře zabránit v prokázání účinnosti alternativních metod. Proto stále existuje psychoterapie a proto se celkem úspěšně živí léčitelé i kořenářky. Jejich skutečná celková úspěšnost však, včetně obdivované tradiční čínské medicíny, není o nic větší než úspěšnost MPK, mnohdy právě naopak. Navíc bohužel dnes k tomu, aby se něco skutečně ujalo a pomohlo velkému množství lidí, musí se toho právě MPK ujmout.