Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 44/2007, str.20-21.

1. 11. 2007


Vážený pane doktore,
omlouvám se, že můj dotaz přímo nesouvisí s Vaším oborem, ale jeho nějakou definici marně hledám já i náš pracovní kolektiv, přestože jakousi představu máme. Prosím, jak byste popsal pojem "žena vamp"? Děkuji. Aleš K., Znojmo

Vamp je v mých očích dráždivě sexy vyhlížející, spíše plnoštíhlá než štíhlá, dominantní, asertivní žena. Původně to bylo anglické označení pro démonickou, svůdnou filmovou ženskou roli, jež vzniklo zkrácením slova vampire, jež pochází ze srbochorvatského vampir, což je upír. Upír je všeslovanský výraz, jehož základem je popis děje (přisátí), vpeření (vpeřiti se). Odtud také „upřený pohled“. Vpeření vzniklo asi přesmykem z vřepení, což souvisí s řepím, řepíkem (hřebíkem), který je od staroslovanského rěpъjъ (staročesky řěpí) = bodec. Odtud třeba řepík lékařský, jehož plody, zdřevnatělé češule opatřené bodlinkami, se zachycují na srsti zvířat, na oděvu či ve vlasech. Ostatně slovní základ rep je v latinském rapere = uchvacovat. Mimochodem chvátat je latinsky rapere, odtud raper, ale také rapidní. S tím souvisí i sveřepý či uzurpovat. Slovensky pery jsou rty. Upír (vampír) je démon, který se přisaje. Vampýrismus je víra v upíry zahrnující představu, že mrtvý se může vrátit jako vampýr, aby škodil živým a živil se jejich krví. Je to velmi stará animistická představa, o čemž svědčí nejenom etnografický materiál, ale i archeologické nálezy. Podtrhnuto a sečteno, být Vámi, dám si na ženy vamp pozor.