25. 10. 2007
Pane doktore,
Právě jsem dokoukal na televizní debatu křečovitě upovídaného, neupřímného a pózérského primátora Béma s poněkud rozměklým a bezradným architektem Kaplickým. Ačkoli mne do té doby knihovna na Letné nechávala klidným, teď mne zajímá moc. Navíc mne moc zajímá, co tomu asi říkáte vy, o kterém z Vašich článků tuším, že jste spíše příznivcem než odpůrcem ODS. Předpokládám, že na můj dotaz radši ani neodpovíte.
Jaroslav Borský
Navzdory poněkud uštěpačnému tónu se mi Váš dotaz hodí k demonstraci toho, na co se svými sloupky opakovaně snažím poukazovat: ve složitých systémech se věci zpravidla hýbou jiným směrem, než jakým jsou postrčeny. Pražským zastupitelům ODS se totiž mimo nadání podařilo původní opožděný veřejný spor o estetickou hodnotu Kaplického blobu proměnit ve spor o demokracii. Už je jedno, jak má kdo Kaplického návrh v oblibě: petice jsou vyburcovány nehorázností a licoměrností („územní plán“!) politiků, kteří z moci svých úřadů zpochybňují výsledky regulérní soutěže. Najednou se vynořuje postava soudruha Müllera, který měl od r. 1972 v kultuře vždy poslední slovo. Abstraktní malíři byli mazalové, hudba škvrkanice, beatnici psychopati. Dnešní politici to mají trochu těžší, musí být malinko mazanější, musí vymyslet nějakou tu právní kličku a pseudodůvod. Ale princip arogance je stejný. Každá politická garnitura se v opozici částečně zušlechtí, neboť ty nejvykutálenější pijavice se drží hlavně těch vládnoucích. To vede časem k jejímu volebnímu vítězství. Po něm se otřepe a uvelebí se u moci. Současně se na ni přenesou ty pijavice. V další fázi se už přestává kontrolovat a začne nejen žrát, ale i mlaskat. Její političtí protivníci se mezitím umravňují v opozici a čekají, jak se panstvo samo zdiskredituje, takže ani nebude třeba nějakých výrazných duchovních výkonů k jeho následnému opětnému poražení. To se opakuje zhruba ve čtyř až osmiletých cyklech. O prázdninách jsem přečetl úžasnou knihu (S.D.Lewit a S.J.Dubner: Freakonomics), ve které autor-ekonom pronikavým vhledem do statistik dokazuje, že příčinou dramatického poklesu kriminality v USA v devadesátých letech byl soudní proces Roe versus Wade ve státě Texas v r.1973 (!). Na základě tohoto neuvěřitelného čtení si troufám předpovědět, že nebude-li na Letné stát Kaplického chobotnice, ODS prohraje příští volby. A jestli nechápe proč, pak si to i zaslouží, což mne obzvlášť mrzí.
P.S.
V televizi zazněvší argument, že britská královská rodina také zamítla Kaplického návrh na pomník princezny Diany, je mimoběžný: nešlo o národní knihovnu, ale o vlastní snachu.