Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 22/2007, str.22-23.

31. 5. 2007


Občas se mi stává, že si ve spánku "přeležím" ruku, až je úplně necitlivá. Vzbudí mě až nejspíš nějaký podvědomý nepříjemný pocit, a pak trvá, než ji zase "rozhýbám". Zajímá mě, jestli je to odkrvení ruky nebo jiné části těla nějak nebezpečné a jestli se může stát, že se kvůli tomu prostě nevzbudím, jak dlouho je to ještě "bezpečné"?
Díky za odpověď,
M.B.


Odpovědi na Vaše otázky mne také velmi zajímají, protože se mi děje totéž. Snažím se na to nemyslet a doufám, že to vždycky dobře dopadne. „Mrtvá ruka“ ve spaní, může být důsledkem mnoha různých stavů. Nejjednodušší je opravdu přeležení, čili dočasný uzávěr krevní cirkulace či stlačení nervu. To se může stát, když vám na té ruce leží něčí hlava (tzv. ruka milenců). V naprosto krajním případě, kdyby taková komprese trvala příliš dlouho, by to mohlo špatně dopadnout. K nepříjemným pocitům (parestéziím) jako je znecitlivění, mravenčení apod. přispívá také alkohol, nedostatek vitaminu B, cukrovka (diabetes mellitus), cévní poruchy, záněty a jiná postižení nervů. Zvláštním případem je tzv. syndrom karpálního tunelu, což je důsledek útlaku v oblasti šlachových pouzder na zápěstí, kudy vedou i nervy (nervus medianus), které jsou pak stištěny, což se projevuje podobně jako „přeležení“. Útlak může vzniknout např. po úrazech a zánětech, zmnožením kloubní výstelky v zápěstí při revmatismu, ale i po přetížení či vleklém namáhání. Odlišit je třeba postižení nervu v jiné části jeho průběhu (krční páteř, rameno, loket). Léčba karpálního tunelu je jednak konzervativní, např. obstřiky kortikoidy, jednak chirurgická (uvolnění pouzder). Po chirurgické léčbě přichází téměř okamžitě úleva a odeznění příznaků. O tom, co z uvedeného je příčinou Vašich potíží, může rozhodnout jen důkladné vyšetření, nejlépe neurologické. Na základě něj je možno pak určit správný další postup. Co se týče „bezpečnosti“, neměl bych to takhle veřejně říkat, ale buďte klidný, většinou se dost dlouho nic nestane. Povíme si to za 10 let.
(bez záruky; neodpovídá přesně uveřejněnému textu)