Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

"Očima Cyrila Höschla". Reflex 18/2005, str. 20.

5. 5. 2005


Čím to je, ze se lidé více hádají k večeru, večer, či v noci. Neplatí to jen ve všední den. Mám pocit, že čím více se den chýlí ke konci, tím více stoupá agresivita všeobecně. Děkuji.
S přátelskými pozdravy Daniela, Praha

Nevím, jestli je Vaše tvrzení, že se lidé hádají víc navečer, dostatečně prokázáno nebo je-li to pouze Váš postřeh. Předpokládejme, že tomu tak vskutku je. Můžeme vyslovit řadu víceméně testovatelných hypotéz, proč by tomu tak opravdu být mohlo. Nejjednodušším vysvětlením je, že přes den se nakupí problémy a konflikty, které se posléze (navečer) řeší hádkou či agresí. Šlo by tedy o prostý důsledek přirozeného přerušování toku událostí spánkem. Další možností je, že nálada, která přes den kolísá, je do určité míry pod vlivem geofyzikálních jevů jako jsou různé emanace, elektrický potenciál a změny gravitačního pole, z nichž u některých je skutečně prokázáno diurnální (tj. s periodou zhruba jednoho dne) kolísání. Ba co víc, u plazů se ukazuje souvislost chování s tělesnou teplotou, a ta také, jak známo, během dne kolísá: obvykle bývá chladněji zrána a tepleji odpoledne. Je otázka, zda to i u lidí může hrát nějakou roli; řekl bych, že spíše nikoli. Nálada – zejména patologická deprese - obvykle kolísá tak, že hůře bývá ráno a lépe navečer. V případě deprese to znamená nedostatek iniciativy (a tedy i agrese) ráno a přibývání energie k večeru. Přes to, že depresivním nemocným bývá nejhůře nad ránem, sebevraždy páchají spíše k večeru, kdy mají víc rozhodnosti. Turečtí autoři publikovali v roce 2003 a Americkém časopise pro urgentní medicínu popis 1119 sebevražedných pokusů registrovaných v jedné nemocnici a zjistili, že muži je páchali nejčastěji mezi 18-21 hodinou a ženy mezi 15-18, což může souviset s rozdíly v diurnálním kolísání hormonů, které mají na regulaci nálady vliv. Jedním z nich je mužský pohlavní hormon testosteron, který se – podobně jako melatonin - vyplavuje hlavně v noci. Večerní zvýšení testosteronu může souviset se zvýšením agrese v téže době. Však také muži jsou agresivnější než ženy a také daleko častěji než ženy zabíjejí sebe i druhé. Vyšší hladina melatoninu koreluje s chutí na alkohol a s jeho spotřebou („gentleman pije po západu slunce“). A alkohol jak víme boří zábrany a odbrzďuje agresi. Podstatná část zločinů u nás včetně vražd je spáchána pod jeho vlivem. Pije-li se převážně večer (a v noci), také se večer (a v noci) víc vraždí. Počkejme si však na práce, které se pokusí naše hypotézy vyvrátit. Zatím se zdá, že to všechno do sebe až podezřele zapadá.

(bez záruky)