Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

"Očima Cyrila Höschla". Reflex 38/2004, str. 16.

23. 9. 2004


Vážený pane profesore, patří demence při Parkinsonově nemoci ke stejnému typu demence jako Alzheimerova choroba? Lze odhadnout, kolik osob ve věku "old old" je dementních? Dá se hovořit o "epidemii"? Za odpověď srdečně děkuji a přeji hezký den !
Vlad. Hošková

Je to asi jako bychom se ptali, jestli chřipka patří ke stejnému typu infekce jako zarděnky. Ano i ne. Demence, tj. závažné duševní choroby spojené s poruchami paměti, intelektu a vedoucí k celkovému úpadku osobnosti často až k smrti, jsou zhruba dvojího původu: atroficko-degenerativní a symptomatické (sekundární). To první znamená, že k úbytku intelektových schopností dochází proto, že ubývá mozkové tkáně, protože odumírají její buňky. Toto odumírání, ať již jakýmkoli mechanismem, je prvotní příčina onemocnění. To druhé znamená, že k poškození mozku dochází v důsledku nějakého jiného onemocnění, například infekce (AIDS, syfilis), nádoru a při poruchách výživy. Mezi poruchy výživy můžeme zahrnout nedostatek kyslíku, alkohol, otravy tukovými rozpustidly a jedy, cévní poškození jako aterosklerózu, embolizaci a krvácení do mozku neboli iktus různého původu, nejčastěji vinou vysokého krevního tlaku a aterosklerózy. Mozek je pak postižen druhotně, ať již mechanicky či chemicky nebo prostě proto, že nemá dostatek živin. Z tohoto hlediska se demence při Parkinsonově chorobě řadí mezi atroficko-degenerativní, protože tam svým způsobem patří Parkinsonova choroba jako taková. Při ní totiž dochází k postižení těch neuronálních spojení (drah) v mozku, které zajišťují jemnou koordinaci pohybů. Toto postižení vede ke klinickým projevům, z nichž nejvýraznější je typický parkinsonský třes. Asi u 10-20% nemocných s touto chorobou se projeví také demence. Do skupiny atroficko-degenerativních demencí patří též Pickova choroba, nemoc s Lewyho tělísky, Huntingtonova choroba a některé vzácné syndromy. Typickou atroficko-degenerativní demencí je však Alzheimerova choroba, která představuje 50-60% všech demencí a je tedy nejčastější demencí vůbec. Ve věku 65 let jí trpí asi 2-3% populace. Ruku v ruce s věkem se každých dalších 5 let toto procento zhruba zdvojnásobí. Odhaduje se, že v České republice je v současné době touto chorobou postiženo 50-70 tisíc lidí. O epidemii se sice hovoří s nadsázkou, ale vzhledem k prodlužující se délce života jde narůstající problém, který zejména v rozvinutých zemích představuje obrovské zdravotní, společenské a ekonomické břemeno nejen pro příslušníky rodin postižených, ale pro celou společnost. Zájemci o podrobnější informace si mohou od konce září ladit RADIO CLASSIC FM, které bude na pokračování vysílat seriál o lidské paměti, jehož podstatná část bude věnována demencím. Z odborné četby lze doporučit kapitoly o demencích od Romana Jiráka v novém vydání knihy Höschl-Libiger-Švestka: Psychiatrie, 2.vyd., TIGIS, Praha 2004. Chcete-li navíc sami sebe otestovat, zda se u vás nejedná o počínající demenci a zjistit, kde hledat pomoc, pak si klikněte na internetovou stránku České Alzheimerovské společnosti http://www.alzheimer.cz.

(bez záruky)