Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Höschl C. Šachy a duševní zdraví. Reflex 50/2018, str.68

13. 12. 2018


Mohou při psychických poruchách zůstat plně zachovány intelektuální schopnosti?

Vážený pane doktore,
nejsem sice zběhlý ve hře šachy, ale předpokládám, že ji může zvládnout pouze psychicky zcela zdravá a vyrovnaná osoba. Proto se ptám, zda může šachy hrát například schizofrenií postižený člověk? Může se soustředit po celou dobu konání partie a je schopen rozpoznat a vyrovnat se s taktikou soupeře? Pamatuji se, jaké problémy nastávaly jen při obyčejném „PRŠÍ“ či „ČLOVĚČE“ s dětmi se syndromem nepozornosti. Děkuji za eventuální vysvětlení v Reflexu.
PETR ROŽEK Praha

Za tento dotaz jsem vděčný, protože umožňuje na příkladech vyvrátit jeden z nejzarytějších omylů laické veřejnosti ve vztahu k psychiatrii. Je pravda, že některé poruchy spojené s výrazným úbytkem kognitivních funkcí, jež zahrnují i paměť, schopnost soustředění, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení, schopnost pochopit informaci apod., omezují možnost postiženého uplatnit se v určité oblasti. ADHD je vskutku značnou překážkou při soustředění na stolní hry, ale tento handicap může být někdy kompenzován zase jinými přednostmi či talentem pro určitou věc. Tak známky ADHD či poruch učení vykazovali i takoví jedinci, jako byli Albert Einstein, Graham Bell, Thomas Alva Edison, Benjamin Franklin nebo Henry Ford. Demence je jistě značnou překážkou ve snaze vyhrát matematickou olympiádu, ale může jí onemocnět každý, i univerzitní profesor nebo prezident Spojených států (Ronald Reagan).
Pokud jde o šachy, tak nejenže je schizofrenií postižený člověk může hrát, ale dokonce se může stát mistrem světa. Ačkoli například diagnóza někdejšího mistra světa v šachu Bobbyho Fischera nebyla nikdy oficiálně stanovena, ví se, že od dětství se choval nenormálně, byl několikrát v kontaktu s psychiatry, ale nikdy se pořádně neléčil. Roku 1957 na výletě v autě krutě pokousal na ruce šachistu Gila Ramireze. Na turnajích pro sebe vyžadoval náročná privilegia, jako je speciální osvětlení, sedadla a zvláštní opatření k zajištění klidu. Stěžoval si, že se jeho soupeři pokoušejí otrávit mu jídlo, že jeho hotelové pokoje jsou odposlouchávané, že Rusové dohadují výsledky utkání předem apod. Bál se létat, protože si myslel, že Rusové v letadle chystají pasti. Přátelé ho přímo vyzývali, ať se jde léčit. Ron Gross líčí, jak během jejich rybářského výletu do Ensenady v Mexiku Fischer vypadal strašně zanedbaně a říkal, že požádal zubaře, aby mu vyndal z pusy všechny plomby, protože slyšel, že jeden raněný ve druhé světové válce schytával na své plomby vibrace rádiových vln a že by se mu mohlo něco takového dít taky a mohl by být na dálku ovládán. Po vítězství ve světovém šampionátu v roce 1972 Bobby Fischer upadl do naprosté izolace, stal se těžce paranoidním, začal produkovat patologické antiamerické a antisemitské výpady, o mnoho let později nadšeně schvaloval teroristický útok na Dvojčata 11. září 2001. Zemřel v podstatě jako neléčený šílenec.

A ještě douška: Těžce nemocný pacient se schizofrenií, který stráví většinu produktivního života na psychiatriích a trpí paranoidními bludy, může být tak geniálním matematikem, že to dotáhne až na Nobelovu cenu. To se vskutku stalo, ten člověk se jmenoval John Nash a byl o něm natočen film Beautiful Mind (Čistá duše). Máme spolu dokonce fotku (hoschl.cz/A4B8) a jeho osud je jako z jiného světa. Po tom, co všechno prožil, zahynul nakonec 23. května 2015 v taxíku na cestě z letiště, čtyři dny poté, co převzal od norského krále Haralda V. další významné ocenění – Abelovu cenu, jakousi „Nobelovku pro matematiky“. Takže vidíte, čeho všeho lze dosáhnout se schizofrenií.