Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Höschl C. Popletení. Reflex 43/2015, str. 76.

22. 10. 2015


Před rokem a půl jsem si všimla, že začínám dělat chyby v písmu – vynechávání písmen uprostřed nebo na konci, záměna písmen. Chci napsat slovo, které začíná na "o" a místo toho napíšu osmičku. Napíšu klidně zaprvé, zatřetí, zatřetí. Chci napsat slovo a napíšu jiné, které stejně začíná atd. Pletu se i v řeči – zaměňuji jak celá slova (hořela celá košile místo hořela celá vesnice, provensálská paprika místo paštika), tak hlásky, přehazuji hlásky (psí x spí, psát x spát), řeknu slovo v jiném pádu. Pletu se v situacích, kdy mluvím a píšu automaticky. Pokud se musím soustředit na stavbu věty, nespletu se. Podobné chyby dělám, i když mluvím anglicky. Jistě je to drobnost proti globálním problémům lidstva nebo těžkým chorobám mnohých lidí, ale poněkud mi to ztrpčuje život, protože jsem učitelka. Můj praktický lékař je svědomitý, řekla bych, že jsem absolvovala všechna myslitelná vyšetření včetně opakované magnetické rezonance. Ta sice odhalila nějaká drobná ložiska demyelinizace, ale neurolog pravil, že dnes je diagnostická technika tak pokročilá, že v podstatě u každého odhalí něco a že na to, abych například dostala roztroušenou sklerózu, už jsem poněkud stará. Původně jsem si myslela, že by problémy mohly souviset s novým lékem na tlak, ale to lékaři vyloučili, stejně jako onemocnění štítné žlázy. Zjistila jsem, že jsem na tom lépe, když jím ryby – druhý den se nepletu nebo téměř nepletu. Bohužel kouzlo funguje vždy jen jeden den. Existuje nějaká Vám známá rada, co s tím, nebo mi nezbyde než živit se jen rybami, než (možná) půjdu do důchodu? S pozdravem ** (V případě zveřejnění mého dotazu prosím neuvádějte mé jméno ani iniciály).

Některé úryvky z Vašeho dotazu připomínají dyslexii či dysgrafii, ale to jsou poruchy učení, jež se projeví už ve vývoji, kdežto vy, učitelka, jste si příznaků u sebe všimla až v dospělosti, soudím. Také v něm zaznívají povědomé souvislosti o příznivém vlivu Omega-3 nenasycených mastných kyselin, jež jsou obsaženy v rybách, na cévy a krevní lipidy, tedy na „sklerózu“, na centrální nervovou soustavu (paměť, vybavování si) a na imunitu. Ba co víc, D-vitamin, rovněž obsažený v rybím tuku, slouží k prevenci roztroušené sklerózy. Možná jste o tom všem někde četla a podvědomě to ovlivnilo vaše sebepozorování. Problém je totiž v tom, že příznaky, jež uvádíte, tvoří poměrně nesourodý klastr a jsou dosti nespecifické. Jinými slovy, mohou to být příznaky psychické únavy, nesoustředěnosti či dokonce počínající demence (doufám, že nikoli). Ty ryby jsou nejspíš placebo, neboť takhle rychle většina léčiv na kognitivní funkce nepůsobí. Nicméně ryby se dají nahradit rybím tukem či omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami. Funguje to i pak? Také by mohlo jít o příznaky stárnoucího mozku s počínajícími aterosklerotickými změnami. Tomu nasvědčuje hypertenze a to, že si chyby uvědomujete. Důsledky těchto změn zatím nemají intenzitu rozvinuté demence, takže nemá smysl Vás tím strašit. Můj kolega si pamatuje vysokoškolského profesora, jenž se na lékařské fakultě dopustil několik takových přeřeknutí během jediné přednášky, takže studenti si mezi sebou povídali, že je snad "dementní". Ale pak ho slyšeli přednášet po dvaceti letech lékařům a dementní nebyl. Dokonce přežil jiné profesory, kteří se nepřeříkávali. Váš dotaz vede k nápadu, že by se přes Reflex dali oslovit čtenáři, již mají podobné zkušenosti a dala by se třeba zřídit adresa „prerikavani@nudz.cz“ a tento fenomén by se dal systematičtěji zkoumat, neboť jistě způsobuje velký dyskomfort. Avšak než tak učiníme, mí kolegové- neurologové se s Vámi spojí a pokusí se domluvit osobní setkání a vyšetření.