Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Antidepresiva jako spouštěč choroby? Listy Cyrila Höschla, Reflex 2/2014, str.70.

9. 1. 2014


Antidepresiva jako spouštěč choroby?

Vážený pane doktore,
praktický lékař před lety předepsal mé matce (67 let) antidepresiva. Domnívám se laicky, že možná trochu nešťastně, neboť tomu nepředcházel žádný dlouhodobý pokles nálady, šlo spíše o jednorázový nezvládnutý stres způsobený majetkovou ztrátou. Zanedlouho po začátku užívání tohoto léku se u ní dostavila mánie (poprvé v jejím životě). Lékař nárazově lék vysadil, následovala těžká deprese a hospitalizace na psychiatrii. Od té doby už se její stav nestabilizoval. Vystřídala několik léků, většinou však nezabraly vůbec, nebo jen krátkodobě a pak zase následovala deprese a další hospitalizace. Momentálně bere valproát a Rivotril a po několikaměsíčním výrazném zlepšení stavu po nasazení těchto léků opět přišel (bez úpravy dávky a bez vnějších příčin) docela náhle silný útlum a nezájem o život. Před prvním předepsáním antidepresiva nikdy neměla žádné podobné psychické obtíže, nikdy nebrala žádné léky (ale dodám, že je alkoholička, dlouhodobě před nasazením léčby abstinující). Je možné, že antidepresiva (nebo jejich náhlé vysazení) způsobí sama o sobě takovýto dlouhodobě neřešitelný stav? A jde v takovém případě vůbec o vratný stav? Nebo jsou čtyři roky ještě málo na nalezení vhodného léku? Pokud byste pro mě měl radu, jak jí pomoci, budu velmi vděčná. Prosím, pokud budete odpověď publikovat, neuvádějte mé celé jméno, pouze monogram. Děkuji. L.S.

Antidepresiva sama o sobě nemohou onemocnění, jež popisujete, vyvolat. S největší pravděpodobností ale spustila bipolární poruchu, ke které matka měla vlohu (neměl někdo v příbuzenstvu psychické obtíže?) a která zřejmě v nenápadnější formě u ní probíhala již před tím, jenže nerozpoznána a zřejmě se projevující jen nadměrným pitím alkoholu, který k pozdějšímu rozvoji poruch nálady mohl také přispět. Antidepresiva skutečně s sebou nesou určité riziko přesmyku z deprese do mánie a při nesprávné aplikaci (nasadit-vysadit-nasadit-vysadit) mohou vézt až k rozvoji těžko léčitelného tzv. rychlého cyklování bipolární poruchy (čtyři a více epizod do roka). Proto všude tam, kde jde o bipolární poruchu či kde se poprvé projeví přesmyk z deprese do mánie, je namístě podání stabilizátorů nálady hned od počátku. Ke stabilizátorům nálady patří zejména lithium, ale i další látky včetně Vámi zmíněného valproátu. Problém může však být v určité rezistenci na léčbu u těch nemocných, kteří se již hodně rozkolísali, u rychlých cyklérů a v nesprávně zvoleném léku, neboť i v citlivosti jedinců na různé stabilizátory nálady jsou rozdíly, takže co pomůže Tondovi, nevede k ničemu u Pepy a obráceně. Antidepresiva jsou tedy pouze spouštěčem, nikoli příčinou rozvoje manických stavů (a následného cyklování do deprese a zpět). Řešením jsou stabilizátory nálady hned od počátku, a kde se to již promeškalo, tak vyšetření a léčení na pracovišti specializovaném na rezistentní depresi či bipolární poruchu. Příznaky reverzibilní jsou, onemocnění je léčitelné („posekáte plevel“), ale nikoli vyléčitelné („nevyrvete jeho kořeny“).