Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Sebevraždy policistů. Listy Cyrila Höschla, Reflex 33/2013, str. 66.

15. 8. 2013


Sebevraždy policistů

Dobrý den pane MUDr. C. Höschle,
Hledala jsem informace o sebevraždách policistů a zjistila jsem, že je to velké tabu. Dokonce i ve většině států Evropy neuvádějí žádné statistiky. Z jakého důvodu? Uvědomuji si, že práce policistů, zejména kriminalistů, je náročná. Děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravy Nováková Eva

Epidemiologické práce ukázaly oproti obecné populaci zhruba dvojnásobně vyšší riziko sebevraždy u policistů v USA, ve Velké Británii, v Německu, v Itálii, v Kanadě a v Austrálii. Skutečnost může být ještě horší, protože kategorii „sebevražda“ často určují spolupracovníci a parťáci zemřelých, kteří někdy berou ohledy na rodiny pozůstalých, zejména tam, kde je sebevražda ještě stigmatizována, kde znemožňuje výplaty pojistek, odškodného apod., což může vést ke kamuflujícím klasifikacím příčiny smrti. Nicméně i tak jedna práce z 90. let ukazuje, že zvýšená sebevražednost mezi policisty je prokazatelná v 7 ze 26 studovaných zemí. Tomu, že asi nejde o náhodu, se věnují dokonce celé knihy (např. John M. Violanti: Police suicide – Epidemic in blue, 2. vyd. 2007). Máte pravdu, že mnohde se tento ukazatel tutlá nebo nesleduje. Navíc údaje v písemnictví jsou těžko porovnatelné, protože míchají hrušky s jablky a nerozlišují třeba mezi rizikem (tj. pravděpodobností, že jedinec spáchá sebevraždu) a prevalencí (tj. výskytem sebevražd přepočteným na velikost sledované populace a časový interval). Nicméně za výmluvnými čísly stojí určitá logika patogeneze sebevraždy právě u této profese. Povolání policisty patří k těm nejnáročnějším (i když například ani v USA nepatří mezi deset nejnebezpečnějších a z hlediska úmrtnosti je rizikovější třeba rozvoz jídla). Je spojeno z „adrenalinovými“ situacemi, s frustrací, s konflikty, s agresí, se zvýšenými nároky na její potlačování a se stresem vůbec. K tomu si připočtěme kriminální prostředí, kontakt s lidskou podlostí, se smrtí a s lidským neštěstím. Sebevražda může být mnohdy ve freudovském smyslu agresí obrácenou vůči sobě, může být důsledkem deprese, které někdy předcházelo vyhoření či posttraumatická stresová porucha. Sebevraždy se navíc vyskytují ruku v ruce se zvýšenou spotřebou alkoholu a s rozvodovostí. Obojí je u policistů mnohde vskutku vyšší než u ostatních profesí, rozvodovost je podle jednoho amerického šetření dokonce hned druhá nejvyšší. Americká studie sebevražednosti policistů NSOPS shledala 141 sebevražd v r. 2008 a 143 v r. 2009, což je 17/100tis./rok (celková sebevražednost v USA je asi 11/100tis. obyvatel) a předpokládá se, že je ve skutečnosti ještě vyšší. Zjistit, jak je tomu u nás, by byl docela zajímavý úkol, který by si mohl stát (ministerstvo vnitra, zdravotnictví, práce a sociálních věcí) u nás zadat, kdyby ho to ovšem zajímalo.