Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Agresívní partner. Listy Cyrila Höschla, Reflex 15/2011, str. 50-51.

14. 4. 2011


Agresivní partner

Dobrý den pane doktore,
mám důvodné podezření, že přítel byl v dětství fyzicky týrán. Má výrazné sklony k agresi a nebije mě jen díky tomu, že ví, „že se to nesmí“. Tzn. racionálně si to umí zdůvodnit, ale vře to v něm jako v sopce. Jsem si jistá, že mě miluje zrovna tak jako já miluji jeho a když jde do tuhého, dokáže podat pomocnou ruku a v jádru je hodný člověk, ale jeho pudy (pro mě mnohdy nepochopitelné) jsou zřejmě silnější. Myslím, že má často velké problémy se sebeovládáním. Nejen vůči mně, ale i v běžných situacích, např. při řízení auta.
Myslím, že já mu žádný popud nedávám, naopak se snažím, aby ten vztah byl harmonický, aby se mnou byl šťastný, ovšem ne za každou cenu, tj. že ho nechám šlapat po vlastní důstojnosti.
Neustále vyhledává záminky, aby mohl nějakým způsobem svou agresi ventilovat. Někdy je to skutečně vyčerpávající boj. A partnerský vztah přece nemá být boj. Když pominu toto, byl by to jinak skvělý vztah. Zajímalo by mě, zda mu mohu já jako laik nějakým způsobem pomoci. Obávám se, že možnost nějaké psychoterapie v jeho případě téměř neexistuje, jelikož on se o osobních věcech zcela odmítá bavit. Komunikace s ním je mnohdy velmi obtížná, respektive nulová. Mohu tedy já sama nějak pomoci? A jak co nejlépe ochránit sebe sama? Děkuji.
Čtenářka P.K. (prosím neuvádějte mé jméno)
Děčín

Agresivita v partnerském soužití má tři hlavní dimenze, jež stojí za bližší ohledání. Tou první je osobnost agresivního jedince. V té souvislosti je Vaše domněnka o kořenech v dětství relevantní a odpověď na Vaši otázku by mohlo dát jen partnerovo vyšetření odborníkem na lidskou duši. Náprava by vyžadovala jeho aktivní účast, což je podle Vás téměř nemyslitelné, ale někdy i případ zpočátku beznadějný najde cestu k řešení, například při hrozbě ztráty blízké osoby, na níž mu záleží, případně majetku. Často však se ukáže, že komu není rady, tomu není pomoci. Druhou dimenzí je ten druhý v páru, tedy Vy. Některé ženy jsou agresory přitahovány a tento model i po případném rozchodu stále opakují. Mnohé z nich mají velmi podobné osobnostní rysy, což vybízí k psychoterapeutické práci „na sobě“, tj. na „oběti“. Nejjednodušší by přece bylo, pokud Vám Váš vztah přináší potíže, rychle z něj vycouvat (pro jedno kvítí slunce nesvítí platí pro obě pohlaví). Už to, že v něm setrváváte, je pro Vás důvodem k zamyšlení nad sebou. Třetí dimenze je právní, protože soužití s agresorem mnohdy vede k domácímu násilí – a zde je zcela na místě opravdu věc netajit, netutlat, agresora nešanovat a dopřát mu zpětné vazby včetně té trestně-právní. Zatím takhle na dálku u Vás vidím jako nejvhodnější k řešení tu prostřední možnost.