Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Krása v těhotenství. Listy Cyrila Höschla, Reflex 41/2010, str. 46-47.

14. 10. 2010


Dobry den pane Höschle,
po přečtení článku Radka Johna "Pokles testosteronu" v Listech CH, Rx 35/10 (cituji: "Mužské embryo v děloze matky musí být vystaveno zvýšenému přílivu testosteronu…“), mě napadla souvislost těhotenství a vizáže matky. Jsem podruhé těhotná, po prvním děvčátku čekám chlapce. Lidově se říká, že "dívka bere matce krásu." Ač může být pošetilé se takto hodnotit, nyní opravdu vypadám o poznání lépe. Moje otázka zní, zda tento lidový postřeh souvisí s odlišnou potřebou hormonu testosteronu ze strany plodu.
Děkuji za odpověď, s pozdravem Kateřina Sládečková

Zda a do jaké míry vizáž budoucí matky souvisí s pohlavím plodu, není dostatečně prozkoumáno, i když lidové pranostiky na to upozorňují. Spekulativně se však dá taková souvislost na základě dosavadních znalostí medicíny předpokládat. Viditelné vlastnosti kůže (barva, textura, morfologie, topografie) totiž vypovídají o ženině fyzické kondici, věku, fertilitě (?) a podílejí se na její sexuální přitažlivosti. Často také různě korespondují s převládajícími módními představami krásy („bílá pleť jako alabastr“ romantických básníků versus opálená pleť na plakátech cestovních kanceláří a fitness center). Tyto vlastnosti kůže podléhají do značné míry hormonálním vlivům, jež jsou v těhotenství významně změněny, a to poněkud jinak v případě plodu mužského a ženského. Matčino hormonální spektrum je do jisté míry ovlivněno produkcí mužských hormonů plodem, nikoli opačně, jak se ptáte. Kůže představuje asi šestinu tělesné váhy a je sama o sobě největším endokrinním orgánem těla! Její barva je kódována asi šesti geny a sestává z pouze čtyř hlavních pigmentů: z vnějšku přijímaných karotenoidů (žluté až do oranžova), vnitřně tvořeného melaninu v kůži (hnědý), okysličeného hemoglobinu (červený) a redukovaného hemoglobinu („cyanotický“, tj. do modra) v kapilárách kůže. Melanin se dále dělí na eumelanin (hnědočerný) a feomelanin (od žluté až po rudou), který barví např. ryšavé vlasy. Hlavní roli v barevných odlišnostech hraje právě melanin, kterého mají ženy obecně o něco méně než muži, podobně jako okysličeného hemoglobinu. Světlost kůže u žen koreluje s poměrem délek ukazováčku a prsteníčku, což někteří považují za možný marker (znamení) hladiny právě prenatálních steroidů. Na vzezření kůže se dále podílí stav kolagenu (víc o něm se dočtete na kosmetických přípravcích), hydratace a některé fyzikální vlastnosti. To vše podléhá nejenom vnějším vlivům (strava, UV záření), ale také působení právě steroidů, jejichž poměry v těle plodu i matky jsou jiné, je-li plod mužský, než je-li ženský. Hlavní však je, že se sama sobě líbíte. Kdyby tomu tak nebylo, ani fetální hormony by nepomohly.