Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 39/2009, str. 50-51.

24. 9. 2009


Dobrý den, pane profesore,
je prý dobré i v pozdním věku trénovat mozek různými úkoly, křížovkami, sudoku, oblékat se poslepu nebo třeba couvat do schodů, zkrátka dělat cokoli nějakým neobvyklým způsobem. Já jsem "obouručák", ale používám přednostně pravou ruku, protože to je pohodlnější. Zajímá mne, jestli jako trénink mozku mohu použít vyplňování křížovky levou rukou, nebo jestli jsou v tom nějaké háčky. Četla jsem nějakou knihu od pana Koukolíka, a tam se psalo, že tato nevyhraněnost působí spíše problémy? Jana P.

Mozku prospívá činnost, zejména řešení problémů, jež není spojeno se stresem ale spíše s uspokojením: šachy, hádanky, hlavolamy, hry náročnější na přemýšlení, kvízy, „orienťáky“ aj. S těmi neobvyklými činnostmi je to pravda, ale spíše v tom smyslu, že je tu a tam třeba aktivovat a procvičovat vyšší kontrolní funkce mozku. Každá činnost se totiž postupně automatizuje a předává se k řešení na nižší (automatické) úrovně. Při neobvyklé obměně takové činnosti se však opět zapojí mozek „celý“, a to mu prospívá. Názorným, nikoli však následováníhodným příkladem je řízení auta. Každý začátečník zprvu neví co dřív: koukat před sebe, na pedály (ó hrůza!), řadicí páku, páčky na všechno možné, mačkat spojku, plyn, brzdu – první pokusy jsou hrubé přískoky vpřed, chcípání motoru a i nějaký ten ťukanec. Po čase se ona činnost však natolik zautomatizuje, že mnozí při řízení i v hustém provozu klidně svačí, telefonují, kouří, fackují děti na zadním sedadle, loví rtěnku v kabelce, a to až do chvíle, kdy nastane nějaká mimořádná situace a je třeba zapnout mozek opět na plný výkon. Kdo si jako starý rutinér chce namodelovat zátěžovou situaci začátečníka, nechť zkusí dát pravou nohu na spojku, levou na plyn a řadit levou rukou. Hned ho přejde smích. S tou pravolevou nevyhraněností je to trochu něco jiného. Pravorukost souvisí s výstavbou a funkcí mozku, zejména s tzv. lateralizací, čili zaměřením té které mozkové hemisféry na poněkud jiné funkce. Ukázalo se, že některé duševní poruchy, například schizofrenie, jsou častěji provázeny právě poruchami této lateralizace. To ale ve vztahu k vaší otázce není podstatné, takže když už jste ambidexter, jak se „obouručákům“ někdy říká, tak chutě do křížovky i levou rukou, bude-li vás to těšit.