Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 7/2009, str.64-65.

12. 2. 2009


Vážený pane doktore,
mám asi trochu prazvláštní dotaz. Jako každá hospodyňka i já mám košík plný kolíčků na věšení prádla. Jsou různých barev, velikostí a typů, tak jak se postupně dokupovaly, když se některé zlomily a podobně. Můj problém je, že když věším mokré prádlo, na jeden kus oblečení hledám někdy s námahou dva stejné kolíčky - ovšem nejenom barvou, ale také typem, velikostí a podobně. Někdy to dá dost práce, uvědomuji si, že dělám hloupost, ale nemůžu si pomoct. Asi bych neměla klidné spaní, kdybych to udělala jinak. Možná to přeháním, ale zdá se mi to jako vrcholná forma pedantství. Mám také ráda věci na svém místě a rozčílí mě, pokud je někdo dá někam jinam, než patří. Jinak jsem zrušila například ubrusy, protože mě přímo deptalo, když byly jen malinko nakřivo.
Ráda bych se zeptala, zda se jedná o puntičkářství či jde již o nějaký druh neurózy. Trpím také jistou neurologickou chronickou chorobou, možná to spolu nějak souvisí? Děkuji za odpověď. L. K.

Patrně nejde o pouhé puntičkářství, nýbrž o obsedantně kompulzivní poruchu. Ale neděste se toho. Za prvé, určité rysy obsese máme všichni, někdo více, někdo méně. Za druhé, část těchto poruch je součástí osobnosti („puntičkářství“), část lze hodnotit jako onemocnění, které je dnes do značné míry léčitelné. Důležité je, zda se s tím dá normálně žít a fungovat nebo nikoli. Přesáhne-li vtíravost myšlenek či naléhavost rituálů mez, za kterou narušují normální působení v rodině, ve volném čase, ve sportu, v práci, mezi přáteli apod., pak již jde o onemocnění, které stojí určitě za to léčit. Způsobů takové léčby je mnoho, jejím hlavním principem je určitá expozice averzivním situacím a desenzibilizace (znecitlivění, otužování) na ně. Například, kdo si musí stále obsedantně mýt ruce, aby se zbavil pomyslných baktérií, je přinucen ohmatat si podrážky od bot či podlahu a ruce si neumýt. Po takové kůře jsou pak jedno nebo dvě omytíčka úplným osvobozením. Podobně si lze přestavit aranžmá Vašeho prádla úplně bez kolíků, všelijak šejdrem, a snídani na pokrčeném ublemtaném ubruse. Takový léčebný program ale nezvládnete sama, to je vždy třeba postoupit tam, kde se v tom vyznají, umějí to a mají výsledky. Pokud jde o vztah k Vaší neurologické poruše, nemohu posoudit, protože o ní z Vašeho dopisu nic nevím.