Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 38/2008, str.70-71.

18. 9. 2008


Dobrý den,
jako žena nerada přiznávám, že trpím premenstruačním syndromem (PMS). Neprojevují se u mne tělesné příznaky jako křeče či přecitlivělost prsou, ale velmi vnímám vliv tohoto syndromu na mou psychiku. V období před menstruací jsem podrážděná, mám tendenci vyvolávat hádky kvůli maličkostem a jsem obzvlášť kritická ke svým mužským spolupracovníkům. Také jsem celkově velmi labilní a snadno se rozpláču. Zajímalo by mě, zda byla někdy provedena studie, která by dala do souvislosti PMS a frekvenci domácího násilí (protože někdy jsem vážně na zabití) a zda existuje nějaká farmakologická léčba. Kdy byl tento syndrom vůbec poprvé popsán?
S pozdravem, MD

Poruchy spojené s menstruací popisuje již renesanční medicína, ale v dnešní podobě byl PMS poprvé popsán v r.1931 (Robert T Frank, 'The hormonal causes of premenstrual tension', Arch. Neurol. Psychiatry, 1931, 26: 1053-7, pp. 1054-5). Syndrom pak nabyl na společenském významu v 80.letech minulého století v souvislosti s právní obhajobou žen obviněných z trestných činů ve Velké Británii. Historicky bránilo rozpoznání PMS kromě tabuizace intimních záležitostí jednak nerovnoprávné postavení žen ve společnosti a jednak fakt, že společnost se „rozmenstruovala“ poměrně nedávno. Ještě ve středověku opakované porody, laktace a spontánní potraty přecházely plynule do menopauzy, takže obecně ženy menstruovaly méně než dnes. Příznaky PMS jsou jak tělesné tak psychické. Z tělesných jsou to především pocity napětí v prsou, návaly a otoky přicházející do dvou týdnů před menstruací. Prsa bývají zvýšeně citlivá. Otoky postihují většinou oční víčka, prsty a kotníky. Časté je bušení srdce. Nepříjemné také bývá nafouknutí břicha s pocitem plnosti a tíže, která se objevuje také v končetinách. U disponovaných žen se zhoršují poruchy zažívání (průjmy nebo naopak zácpa, pocity na zvracení, zvýšená chuť na sladké aj.) a hemoroidální obtíže. Někdy se vyskytují závratě a bolesti hlavy. Rovněž se zhoršují všelijaké kožní projevy jako akné či ekzém. Z psychických příznaků jsou to především – jak správně líčíte - rozlady, deprese, podrážděnost, neklid, agresivita, nesnášenlivost, vyhledávání konfliktů a vůbec emoční labilita. S příchodem menstruace příznaky odeznívají nebo i mizí. Je vskutku několik studií, které naznačují, že u žen s PMS je větší pravděpodobnost, že se stanou oběťmi domácího násilí. Také lze najít studie prokazující vazbu PMS na zvýšený výskyt trestných činů u žen a na výkon ve hře Vězňovo dilema. Je však otázkou, jaká je kauzalita těchto vztahů a zda neobrážejí spíše skutečnost, že v premenstruu je větší pravděpodobnost, že je žena při trestném činu dopadena a dostane se tak do statistik. Uvedené cyklické výkyvy většinou zmírňuje a příznivě ovlivňuje hormonální antikoncepce. Někdy pomohou antidepresiva (SSRI) podávaná cyklicky pouze v inkriminované periodě před menstruací. Při otocích se podávají léky na odvodnění (diuretika), při varixech léky „na cévy“. K nefarmakologickým postupům patří dieta bez kofeinu a alkoholu, s omezením soli, cukrů a tuků, bohatá naopak na vlákniny a vitamíny, zejména B a E. Vhodné je aerobní cvičení. Někdy pomůže hypnóza. Na internetu můžete navíc najít homeopatika a přírodní prostředky zahrnující nejčastěji kličkový či pupalkový olej, pampelišku a ostropestřec.