Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 4/2007, str. 19.

25. 1. 2007


Dobrý den,
Můžete mi prosím vysvětlit proč se mi lépe spí odpoledne než v noci? V noci mám problém usnout, ale přes den ne. A.Foltýnek

Aniž bych Vás vyšetřil, mohu těžko odhadnout, čím je způsobena právě Vaše inverze (převrácení) spánku. Řekněme si tedy obecně, jak k inverzi spánku dochází. Spánek je periodický děj, který souvisí s chronobiologickými cirkadiánními (circa=okolo, dies=den) rytmy. Ty jsou řízeny několika mozkovými strukurami, z nichž nejdůležitější v tomto smyslu je jádro zvané nucleus suprachiasmaticus (NSC). To slouží jako jakýsi pacemaker, „krystal v hodinkách“, který „vyrábí čas“. Z NSC vedou nervová vlákna do epifýzy (šišinka=přívěsek mozkový), kde ze serotoninu vzniká hormon melatonin. Hladiny melatoninu stoupají v noci a souvisí nejen se spánkem ale například i s tolerancí k alkoholu („gentleman nepije před západem slunce“). Při některých poruchách (deprese), jsou tyto biologické rytmy rozpadlé a v důsledku toho je narušen i spánek. Při jiných (demence) mohou být organicky postiženy ty struktury mozku, které rozvoj spánku zajišťují, a tak může dojít k postižení jeho kvality a rozpadu jeho periodicity. To se může stát i při intoxikaci některými pro mozek škodlivými látkami nebo při infekcích mozku (encefalitidách). Profil spánku se také mění s věkem, kdy se často vnitřní „hodinky“ předcházejí; ve starobincích se chodí spát před slepicemi a vstává se za kuropění. Nejčastější příčinou spánkové inverze je však prosté zpožďování vnitřních hodinek: chodíte spát stále později („noční sovy“), ráno byste spali, ale nemůžete, a tak se to překlopí a potřeba spánku si přes den vybere svou daň. Tím se začarovaný kruh uzavře, protože následně jste večer svěží a historie se opakuje. Odpoledne by tedy měli spát pouze Ti, co se spánkem v noci nemají problémy.