Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

"Očima Cyrila Höschla". Reflex 17/2004, str. 16

29. 4. 2004


Zdravím Vás pane doktore,
ráda bych znala Váš názor na lidi, kteří se vyjadřují velmi vulgárně až obscénně, pokud jsou bezpečně v anonymitě. Mám na mysli různé příspěvky v novinách, či telefony do živého vysílání. Maji "nárok" z Vašeho pohledu na nějakou diagnózu, či se jedna o pouhé hulvátství? Shodou okolností znám jednoho člověka, na něhož jsem se toto náhodou dozvěděla a vím, že je to až příliš uctivý a slušný člověk. Co ho, a jemu podobné, vede k takovému "mediálnímu exhibicionismu" ?
Diky za odpověď. Blanka

Dialektika toho, jakými se chceme jevit a jakými opravdu jsme, nepotřebuje vysvětlování. Je stará jako lidstvo samo. Navíc právě o tom je většina literárních děl a jevištních dramat. S náklonností hovoříme o zvládání rolí, s odstupem o umění přetvářky, s odsudkem o pokrytectví. To jsou variace na téma lidské komedie, které - jako většina našich schopností – ač mnohdy užitečné, podléhají poruchám a mohou nabývat až chorobných podob. Má-li dotyčný sám se sebou výrazné problémy, je neúspěšný, byl zneužíván, trápen a ponižován, může si svou trpkost promítat do vztahu ke každému, kdo alespoň trochu připomíná strůjce oněch křivd, ke každému, kdo se mu jeví nespravedlivě šťastnější nebo úspěšnější. Je-li tento nevraživý postoj kombinován se zbabělostí nést za své postoje osobní zodpovědnost, může sytit nenávistné anonymy, výhrůžky, zlovolné telefonáty a podobně. Nejde vždy o hulvátství. Často jde o politováníhodné a slabošské jedince, kteří v přímém kontaktu mohou být zdvořilí či dokonce plaší. Někdy mají svatým rozhořčením podbarvený smysl pro spravedlnost, avšak ve svém zanícení bývají sami velmi nespravedliví, což nedokáží nahlédnout. Je-li onen zlostný postoj ke světu spojen s herostratovským komplexem (Herostratos v touze po nehynoucí slávě zapálil Artemidin chrám v Efesu), může vést k neodbytné potřebě medializace i za cenu zločinu. Nekultivované a vulgární telefonáty ze zbabělého úkrytu anonymity připomínají sexuální úchylku, tzv. telefonní skatologii, která se projevuje obtěžujícími, vulgárními telefonáty, zpravidla ženám. Telefonní skatologie bývá spojena se sexuálním vzrušením, podobně jako sexuální exhibice. O tom, že v některých případech nejde o pouhé hulvátství, ale o duševní poruchu, svědčí často právě kontrast mezi chováním dotyčného v anonymitě a chováním tváří v tvář. V jednom případě telefonní skatologie v Severní Americe se například ukázalo, že dopadený je rektorem místní univerzity.
(bez záruky)