Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Höschl C. Interpretace snů. Reflex 28/2022, str. 74

14. 7. 2022


Vážený pane profesore,
čas od času se mi zdají sny, které se týkají mých spolužáků ze střední. A tak mne napadá - proč se mi zdají sny o škole, ale ne třeba o rodině? Naposled se mi zdálo o kamarádce, která se (ve snu) rozváděla, tak co si o tom myslíte? A jak se díváte na snáře a výklad snů povšechně?
S pozdravem Jamajčan

První ucelený výklad snů, který nebyl založen na astrologii a šamanství, podal ve svém díle „Traumdeutung“ zakladatel psychoanalýzy, vídeňský neurolog a psychoterapeut Sigmund Freud, rodák z Příbora na Moravě. V něm vysvětluje důležitou snovou práci při třídění nepřípustného obsahu nevědomí, jenž proniká do vědomí zakódován „cenzurou“ do přijatelných symbolů, například falických (kůly, věže, minarety) nebo narativních (odchod, odjezd někoho namísto jeho smrti či vraždy). Popisuje několik typů snů včetně infantilních (nesplněná přání), zbytků ze dne (dítěti se po celodenním výletu zdá jeho pokračování resp. opakování – jízda lanovkou, sněžení) a snů ochraňujících spánek. Poslední jmenovaný mechanismus se snaží ve snu zpracovat rušivý podnět, který by mohl dotyčného probudit, a chrání tak spánek. Jednou se mi například zdálo, že jsem zavřený na Špilberku a kape mi na hlavu voda, zatímco ve skutečnosti mi na hlavu lil vodu můj bratr jako „budíčka“. Sen tedy „obalí“ rušivý podnět náhradním kontextem a snaží se jej tak zneškodnit asi jako protilátka virus. Rušivých podnětů bývá během spánku mnoho a většinu z nich si vůbec neuvědomujeme. Patří k ním zvuky, pachy, doteky, chlad, horko či světlo z vnějšího světa, ale i různé tělesné pochody, kašle, šimrání, otlaky a bolesti. Interpretace snů může napomoci dešifrovat jejich skutečný obsah a tak usnadnit průnik do nevědomí. Je to tedy vedle intepretace chybných úkonů, jež nevědomé přání často prozradí, a volných asociací, jež oslabují cenzuru, která nestíhá, a tak „těží“ nevědomý materiál, další z cest, jak se dostat nevědomému obsahu naší duše na kloub. S věštěním budoucnosti, horoskopy a telepatií to však nemá prakticky nic společného. Někteří lidé, často děti, trpí tzv. nočními děsy (pavor nocturnus), které zpravidla vedou k probuzení, a nočními můrami, což jsou vlastně zlé sny, ale k probuzení vést nemusí. Poslední jmenované patří mezi parasomnie, což jsou kvalitativní poruchy spánku. Při tzv. lucidním snu si snící uvědomuje, že sní, a má přitom určitou kontrolu nad snovým dějem a postavami. Mnozí neurofyziologové si ovšem dnes myslí, že ve spánku probíhá řada velice důležitých dějů, zejména „úklid na disku“, převádění krátkodobé paměti na dlouhodobou a tedy konsolidace paměťových stop, detoxifikace mozku (vyplavování toxických látek a metabolitů) a „údržba“ organismu. To vše nijak nesouvisí s obsahem snů, jež jsou jen jakousi pěnou nad těmito ději, proto jsou tak bizarní a nic neznamenají, asi jako „smetí“ ve Windows: to také nemá smysl číst a snažit se vysvětlit. Lidé se přesto nemohou smířit s představou, že sny žádný smysl nemají, protože lidská mysl je uzpůsobena k hledání smyslu za každou cenu i tam, kde žádný není, což mnohdy vede až ke konspiračním teoriím a paranoiditě. Takže asi nejlepší vysvětlení, proč se vám zdají sny o škole a ne třeba o rodině, bude to, na které přijdete sám. Až výklad snů nějak významně pokročí a třeba učiní průlomový objev, ozvěte se znovu, můžeme se k tomu vrátit.