Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Höschl C.: Harvey Weinstein. Reflex 14/2020, str.68

2. 4. 2020


Pane doktore,
Co si myslíte o výši trestu za znásilnění (před mnoha lety, žalováno až teď!) pro amerického filmového producenta Weinsteina? Není na tom ta Amerika se spravedlností podobně jako středověk s hony na čarodějnice nebo islám s kamenováním žen? Tak starému člověku dát 29 resp. 23 let za něco, s čímž, jak se u soudu ukázalo, oběti „sexuálního násilí“ souhlasily? Děkuji, Václav Pokorný, Praha

Z naší perspektivy posuzovat americkou spravedlnost je stejně nepřiměřené jako z dánské perspektivy pozorovat spravedlnost ruskou nebo somálskou. Spor o výši trestu pro člověka, který je jedněmi označován za monstrum a sexuálního predátora, zatímco druzí v něm vidí úspěšného samce, kterému dnešní žalobkyně kdys samy lezly do postele, je mj. sporem o to, zda lze naše pocity aplikovat v americkém prostředí. Jinými slovy, zda je na místě relativizace dobra a zla, či zda přece jenom existují objektivní kritéria toho, co je adekvátní trest. Připomíná to trochu licoměrnost některých aktivistek ve vztahu k islámskému právu šarí’a: tady je v jejich očích zločin, když ženě někdo sáhne na koleno, zatímco jinde přehlížejí, že zbité manželce skřípe písek mezi zuby. Připomeňme si, jaký je v civilizovaném světě smysl trestu. Dal by se shrnout do čtyř bodů: převýchova a náprava (odtud eufemismus „nápravné zařízení“), zábrana v pokračování trestné činnosti, odstrašení ostatních pachatelů a pomsta. Od civilizovaného soudu se očekává důraz na první tři. U Weinsteina, obávám se, je důraz na ten čtvrtý. Že by se dala u 68 - letého sexuálního vysloužilce očekávat převýchova, je naivní. To si rovnou škrtněme. Zábrana v pokračování trestné činnosti je sice pravděpodobnější, ale vzhledem k předchozímu Weinsteinovu odchodu z pozice, krachu jeho byznysu a mediální ostudě asi není třeba už tak tlačit na pilu, ledaže by bylo žádoucí zkazit radost i těm potenciálním spolupachatelkám, jež jsou takovými týpky, jako je Weinstein, přitahovány bez ohledu na jejich moc a vliv na kariéru. Zůstává nám tedy odstrašení možných následovníků, což možná opravdu zafunguje, protože hnutí #MeToo, k jehož spuštění Weinstein svým chováním přispěl, obecně působí na mnoho Američanů jako psychická kastrace. Ovšem nakonec zbývá přece jen hlavně ta pomsta. Weinsteina obvinilo ze sexuálních útoků více než 90 žen včetně slavných hereček. On sám tvrdil, že je nevinen. Porota jej 24. února t.r. uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí (!) formy znásilnění. Osvobodila ho však v těch bodech obžaloby, za něž mu hrozilo doživotní vězení. Přestože začátkem března podstoupil operaci srdce, soudce jej okamžitě poslal do vězení. Navíc mu hrozí další soud v Kalifornii, jenž by mohl krvelačnému publiku přinést dalších 28 let pro „sexuální monstrum“, za jaké je Weinstein považován. Snad to ani nebude nutné, protože i tak již dnes vynesený rozsudek znamená v tomto věku pro Weinsteina prakticky doživotí. Byť by se i po těch třiadvaceti letech dostal nějakým zázrakem ve svých jedenadevadesáti z vězení, nezbude tou dobou ze současného světa už kámen na kameni. Snad kromě prezidentství Vladimíra Vladimiroviče Putina.