Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Höschl C. Netykavka. Reflex 49/2015, str. 68.

3. 12. 2015


Dobry den, pan profesor,
citam pravidelne Reflex, vzdy ho zhltnem od prvej po poslednu stranu... a mam rada vasu rubriku. Mam kolegu, velmi dobreho priatela, ale nechodime spolu. Mal asi 4 roky priatelku, s ktorou sa rozisli. Myslim si, ze ine vztahy nemal. Je to clovek, ktoreho maju vsetci radi, ma slnecnu, optimisticku povahu, je zodpovedny, spolahlivy, vzdy ochotny pomoct. Je prijemnym spolocnikom aj gentlemanom, ma zmysel pre humor, takze ho miluju vsetky baby:). To, co je na nom ,,divne'' je, ze NEPREJAVUJE CITY. Jeho intimna zona sa zacina asi 5 km od jeho tela. Nepochybujem o tom, ze city v jeho vnutri SU, ale nevie ich dat von, akoby bol zablokovany. Uz sa mi parkrat stalo, ze sme niekam sli a ja som mala na sebe tip top saty a mala som pocit, ze uzasne vyzeram, ale on NIC. Mne nejde o to pocuvat od neho komplimenty, ale je velmi neprirodzene, ked clovek v istych situaciach nic nepovie. O cokolvek ho poprosim, to urobi, ale sam od seba nepovie nic. Nedavno mal v sebe dva pohariky vina a konecne priznal, ze ma problem s akoukolvek intimitou. Mozete mi, prosim, poradit, co by za tym mohlo byt a ako ho z toho dostat??? Neviem, kolko otazok dostavate od citatelov, ale budem dufat, ze si vyberiete moju.... :). Zelam krasny den, Tatiana Balajkova

Váš dotaz jsem si vybral mimo jiné proto, že se na něm dá ukázat, jak to, po čem se pídíte, vypovídá spíš o Vás než o Vašem kamarádovi. A to laskaví čtenáři netuší, že jsem ho musel výrazně zkrátit, protože jinak by se sem už nic jiného nevešlo. V podstatě nám sdělujete, že jste okouzlena šarmantním člověkem, „ktoreho miluju vsetky baby“ (mimochodem to je z Vaší strany projekce) a Vy jste zmatená z toho, že si Vás drží na dištanc („Jeho intimna zona sa zacina asi 5 km od jeho tela”, což je hyperbola). Kdyby ještě navíc hezky tancoval a přitom si Vás držel od těla, dalo by se spekulovat (a časem ověřit), že není heterosexuálně orientován; proto se chová tak, aby k heterosexuálním intimnostem nebyl okolnostmi dohnán. Je na Vás, abyste to pochopila a netlačila na pilu. Nabízí se však i řada dalších možností, poruchami osobnosti počínaje a ostražitostí ve vztahu k Vám konče. Lidí, kteří neprojevují city, je mnoho, včetně schizoidů a autistů. Patologická introverze se však nezdá být problémem Vašeho přítele, protože ho líčíte jako společenského, se „sluneční povahou“, což schizoidi nebývají. Takže se nám to vylučovací metodou opět zužuje na poruchu sexuální orientace či identity. Nejlepší by bylo se ho na to nějak vhodně a empaticky přímo zeptat, ale ani tak byste se nemusela ničeho dobrat, neboť záleží na tom, jaký on sám má na své chování a prožívání náhled. Nicméně to, že nemá žádný vztah a ten, co měl, se mu rozpadl, svědčí pro to, že podezření na odlišnou sexuální orientaci je na místě. A že Vám ono deklarované „velice dobré přátelství“ nestačí, je jasné už z toho, že se na něj takto ptáte a zejména z obšírnosti, s jakou se na něj ptáte (původně 5312 úhozů!). Dělat se s tím mnoho nedá. Jde-li o homosexualitu, nic nezměníte. Jde-li o poruchy osobnosti, je to jen o málo lepší. A jde-li z jeho strany o pouhé partnerské etudy, pak bych se, být Vámi, stáhl a spokojil s „kamarádstvím“.