Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Höschl C.: Lhát se nemá? Reflex 21/2015, str. 68.

21. 5. 2015


Lhát se nemá?
Dobrý den.
Dejme tomu, že se k Zemi blíží asteroid, který bude znamenat naši zkázu, ale ví to jenom pár zasvěcených. Vy byste patřil mezi ně a měl byste jako psycholog rozhodnout, jestli se to má lidem říct, nebo ne. Jak byste se rozhodl? Dokázal byste odhadnout, co by se dělo, kdyby se to lidem oznámilo?
Děkuji T. D.

V mezních situacích se věci často vyvíjejí nečekaným způsobem. Byl jsem jednou na palubě letadla, kde cestujícím transatlantického letu oznámili, že se bude nouzově přistávat. Zavládlo napětí, avšak klidné, úzkostné. Zpětně vzato, každý doufal, že to musí přece nějak dobře dopadnout. Hysterie vzniká až ve chvíli, kdy už je nade vše jasné, že to dobře nedopadá. Oznamování nepříjemné pravdy jsou variace na stejné téma. Známe to z medicíny: pane doktore, je to schizofrenie? Dostane se můj syn z toho někdy, aby mohl normálně žít? Je ten nádor zhoubný? Kolik mi ještě zbývá? Ještě v druhé půlce minulého století nás naši učitelé vedli k tomu, abychom pacientům v jejich vlastním zájmu lhali (pia fraus). Dnes jim říkáme pravdu. Důležité ovšem je, jak ji sdělujeme, neboť slovy Václava Havla, pravda není jen to, co říkáme, ale taky jak, kdy, kde, komu a proč to říkáme. To sdělení v sobě musí zároveň obsahovat naději, byť jí zbyl jen zlomek. Musí umožnit poznání, přijetí, smíření. Musí zároveň bránit bezhlavé panice. Ano, dámy a pánové, hoří, ale hasiči už jsou na cestě a my teď můžeme vlastními silami zabránit zbytečným škodám, budeme-li organizovaně dbát následujících důrazných pokynů…Podobně je tomu se zhoubností nádorů a s Vaším asteroidem. Vždy se může stát nějaký zázrak, a taky se opakovaně stal. Jako „zasvěcený“ bych byl rozhodně všemi deseti pro, aby se lidem sdělila pravda. Riziko, že se jejich reakce zvrtne v paniku či chaos, je vždy pochopitelně významné, ale lhát se nemá ani za cenu určitých rizik. To sdělení by však mělo zároveň všechny ujistit, že odborníci se hrozivému jevu věnují, přepočítávají jeho dráhu a je zde stále možnost, že nás těleso o vlas mine. Tak si pojďme držet palce, třeba unikneme – stejně nic jiného dělat nemůžeme. Navíc miliardy lidí na zeměkouli se mohou modlit (tím bych je určitě zabavil, neboť by to v tu chvíli bylo to nejúčinnější a zároveň nejméně škodlivé, co by mohli dělat). Mimochodem – nedostatek informací, jenž je mimo jiné i důsledkem jejich zatajování, vede automaticky k vytváření různých konspiračních teorií, jež s výjimkou chorobného vzniku prakticky splňují kritéria bludů: Mají nesprávný obsah, jsou často nevývratné a mají vliv na jednání. Když se rozvinou, tak ti, co jim propadli, začnou být odolní vůči faktům, neboť jim už nevěří. Blud nelze logickou argumentací opravit, tím se liší od omylu. Přitom na počátku může být pouhá lež. Proto pokud možno nelžeme, ani když se blíží asteroid.