Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Höschl C. Nehorázná obhajoba. Reflex 12/2015, str. 68.

19. 3. 2015


Dobrý den, pane doktore, čtu vaše odpovědi na dotazy čtenářů Reflexu celkem pravidelně a nemyslela jsem si, že bych sama na Vás měla někdy dotaz. Po shlédnutí reportáže v TV o soudním jednání s mladíkem, který na Smíchově na zastávce zabil mladou dívku a po činu utekl, aniž by se zajímal o to, co způsobil, jsem se rozhodla Vám napsat. Nesmírně mě rozzlobila řeč advokátky mladíka, která velice rozhořčeným, afektovaným hlasem prohlásila, že dívka měla dost času na to, aby uskočila. Nabyla jsem dojmu, že si za svou smrt vlastně může dívka sama, což mnou hluboce otřáslo. Nechtěla jsem v tu chvíli být v kůži matky té dívky, která nenacházela dost vhodných slov k reakci na tuto nehoráznost. Co si o tom myslíte?
Děkuji Helena Kemzová

Odpověď na tento dotaz je variací na téma Listů CH v Rx 17/2010, jež se týkalo výroku soudu, že autem poražený cyklista nemá právo na plné odškodné, protože neměl helmu. Tu sice dospělý cyklista mít nemusí, ale patří to k všeobecné prevenci. Dosaďme si do této situace extrémní proměnné. Jestliže vás převozník v Tróji překotí do Vltavy a vy se utopíte, mělo by být odškodné vašich pozůstalých menší, protože vás nenaučili plavat? Plavat sice cestující nejsou povinni umět, ale obecně je plavání určitou prevencí proti utopení a na to by měl každý dbát. Další sankce by mohla být za to, že utopený je příliš hubený. Každý přece ví, že tlusté voda víc nadnáší. Tlustí by zase naopak byli sankcionováni v případě, že by z toho dostali infarkt. Víme přece, že obezita je pro srdce rizikovým faktorem. Sice ještě není u nás trestná, ale obecně k prevenci patří tlustý nebýt. Nebo: Když někoho postřelí vrah, mělo by být odškodnění oběti umenšeno jen proto, že neměla neprůstřelnou vestu? Neprůstřelnou vestu sice zatím nejsme povinni nosit, ale obecně vzato je to určitá prevence proti následkům zástřelu, a na to by měl každý dbát, ne? Nehorázný výrok oné advokátky jsem slyšel a nevěřil jsem vlastním uším. Zabitá dívka si za svou smrt může sama, protože naivně nepředpokládala, že se potřeštění opilci běžně pohybují silnými auty po chodnících a že tedy musí být ve střehu a nelelkovat vyhlížením autobusu. Pak samozřejmě nemá čas ani uskočit. Tváří v tvář takovému výroku jen mimořádně silný civilizační nános může člověku zabránit v tom, aby tu advokátku na místě neuškrtil. Jestliže to pozůstalí neudělali, už za to by jim mělo být odškodné naopak zvýšeno. Pokud jde o mladíka, sedm let natvrdo, jež dostal, svědčí o tom, že úspěšnost argumentu nemusí být u soudu přímo úměrná jeho nehoráznosti.