Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Nedotknutelní. Listy Cyrila Höschla, Reflex 35/2014, str.68.

28. 8. 2014


Vážený pane doktore,
můžete mi prosím vysvětlit, jak je možné, že takzvaný pražský kmotr, jistý R. Janoušek, je podnes na svobodě? Z informací z různých médií mi totiž vychází, že kterýkoliv běžný občan by na jeho místě dávno seděl. Váš kolega František Koukolík na jedné z přednášek hovořil o jisté kastě nejbohatších lidí světa, která se prakticky ocitá mimo zákon. Že by to byl případ i kmotra Janouška? Viz http://www.reflex.cz/clanek/komentare/56011/lobbiste-dali-rec-jak-dostat-panenku-bradacovou-do-duchodu.html
R. Sekyra

Toto je již třetí dotaz, který jsem na případ pana Janouška do Reflexu dostal (Rx 20/12 a 49/13) a vlastně bych se mu už ani neměl věnovat. Fenomén této kauzy však stojí za určité zamyšlení. Na těch dotazech je přeci zajímavé především to, že se opakují, a také to, že jsou na špatné adrese, neboť s psychiatrií to moc nesouvisí a pokud jde o můj občanský názor, stačilo by to jednou. Ve skutečnosti však se tato kauza postupem doby stala symbolem nemravného stavu věcí, vizitkou naší justice, memem, indikátorem zkaženosti doby, ve které žijeme. Je s podivem, jak si to všichni necháváme líbit, přesto, že právě zde je klíč k pochopení toho, proč se nám pobývání v této původně tolik kýžené polis protiví. To není nedostatek hmotných statků, co zde vytváří „blbou náladu“. Narůstající nerovnost před zákonem je pravým důvodem. Často zmiňovaný nárůst nerovnosti sociální je jeho jiným videm. V prostředí očividných nespravedlností a justice zkorumpované do podoby druhořadých sicilských novel se slušná většina populace cítí osiřelá a bez zastání. Ruka spravedlnosti, místo aby bezprostředně (neboť to je nejúčinnější) trestala zločin, vyžívá se cestou nejmenšího odporu na neškodných chudácích, kteří se zmateně ztratili v houštině stupidních byrokratických paragrafů, jež nedokážou vysvětlit ani sami jejich tvůrci. Zdravý rozum se naprosto vytrácí a otevírá se prostor pro pádnou ruku, která tu jednou udělá pořádek. Dějiny se, pravda, neopakují, ale principy v nich ano. Až někdy vypijete půl litru vodky a chytí vás za volantem policie, zkuste před nimi ještě autem do někoho vrazit a pak trvat na precedenčním právu řka, že chcete dostat stejný flastr jako pan R. A v mezičase můžete zkusit jen tak poslat „královnu“ Bradáčovou do důchodu. Ale nebojte se, není to tak zlé, jak by se zdálo. Před více než 2 lety (Rx 17. 5. 2012) jsem předpověděl, že odsouzena naopak bude ona poražená žena, a to za škodu na autě pana J. a za poškození jeho dobrého jména. No a vidíte, zatím odsouzena nebyla a ještě dostala odškodné. Jsou to vlastně citlivky, ti kmotři.