Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Internet plný "myslitelů". Listy Cyrila Höschla, Reflex 12/2014, str.68.

20. 3. 2014


Nemohu odolat a posílám vám jeden výplod jednoho z diskutérů na novinkách.cz, píše Michal Mašín. Ve firmě mého táty o okupaci Krymu dost debatujeme, většina Rusko odsuzuje, stejnou věc jako Putin udělal Hitler a v 68 roce i Brežněv. Z 65 zaměstnanců jen šest Rusy opěvuje. Jako na potvoru zrovna tito nedostali ještě výplatu za únor (administrativní chyba asi.) Shodou náhod všech šest porušilo pracovní smlouvu, protože zítra ráno při namátkové dechové zkoušce na alkohol nadýchají zbytkáč, pak bude následovat okamžitá výpověď, pokuta (ten plat, co nedostali) a odjezd domů do Ostravy a Havířova. Teď popíjejí v restauraci Bažantnice a nic netuší. Je to jejich nezodpovědnost. Odkaz na článek: http://blisty.cz/art/72482.html. Komentář odesílatele manekola@seznam.cz: Dobrý den pane doktore, a jak si může být autor Michal Mašín jistý, že ten diskutér na novinky.cz říká pravdu a že vystupuje pod autentickým jménem? Zdraví Matěj Nekola

Internet je plný falší, návnad, dezinformací, nesmyslů, lží a polopravd. Nic z toho, co tam čtete, nemá smysl brát vážně bez průchodu filtrem Vašeho vlastního kritického myšlení. Pokud jde o Rusko, je to snadné: Rusko je země, jak řekl Havel, která nikdy nevěděla, kde přesně začíná a kde končí. K tomu přibyla hořká zkušenost paktu Stalin-Ribbentrop, hořká zkušenost komunismu v Čechách a na Slovensku od r. 1948 do r. 1989 a hořká zkušenost se sovětskou okupací v r. 1968. Kdo si dá všechna tahle 2+2 dohromady, musí spolu s André Gidem (Retour de l'U.R.S.S.) uznat, že o Sovětském svazu (nyní Rusku) lze buď s láskou lhát, nebo s nenávistí říkat pravdu. Čech, který Putinovi skočí na jeho imperialismus, je vlastně vlastizrádce. Z Ruska sem šel vždy jen primitivismus, zaostalost, demagogie, násilí, opilství, imperialismus, zamindrákovanost, tepláky (dodnes v Karlových Varech) a namyšlená zpupnost. Vzácněji šachy a klavírní a houslové umění. V souvislosti s posledními událostmi na Ukrajině koluje několik anekdot. První se ptá, s kým sousedí Rusko. Odpověď: s kým chce. Druhá se ptá, co je to „jebem svět“. Odpověď: moskevský festival filmů s občansko-právní tematikou. Ptáte-li se, zda diskutér na novinky.cz je skutečný, pak odpovídám: je to jedno. Důležité je, jak moc máte sevřený zadek Vy, jak moc se přikláníte k mocným a co si o tom vlastně sám myslíte. Mimochodem – představte si, jak by dopadlo referendum v Sudetech v r. 1938. Myslíte, že by ty 3 miliony Němců chtěly zůstat v Československu? Ani náhodou. A po olympiádě v Berlíně se taky našli mnozí „inteligenti“, co chápali mírové snahy Německa. O to snadněji pak Chamberlain mohl oprávněné nároky Československa hodit přes palubu. A takových „myslitelů“ je teď u nás plný internet. Člověku je stydno a smutno.