Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Aby se někdo neřízl. Listy Cyrila Höschla, Reflex 7/2013, str. 50.

14. 2. 2013


Aby se někdo neřízl

Dobrý den pane profesore,
ráda bych se Vás zeptala, co si myslíte o této záležitosti. Můj přítel při práci v kuchyni vždy pokládá nůž blízko hrany kuchyňské linky, někdy na hranu, někdy až ostří přesahuje přes okraj. Nerada to vidím, snadno si představím, jak ten nůž spadne a může někoho zranit. I přes moje výhrady a zdůvodnění je nůž vždy na svém místě.
Děkuji předem za odpověď
Jana V.


Obávám se, že spíš než Vašeho přítele je to problém Váš. Může svědčit o Vaší zvýšené úzkostnosti, jež se projevuje takovouto ostražitostí, o Vaší živé představivosti, o nějakém traumatu z minula, jež takto zaostřilo Vaši pozornost zrovna na nože, a dokonce i o určité formě oxyfobie, což je chorobný strach z ostrých předmětů („aby se někdo neřízl“ apod.). Oxyfobie patří jakožto specifická fobie („z něčeho určitého“) mezi úzkostné poruchy a je obdobou jiných specifických strachů, například ze špíny. Chorobný strach z bacilů vede k neustálému mytí, dezinfikování, otírání, a může být natolik zneschopňující, že vyžaduje psychiatrickou léčbu. Podobně oxyfobie může v náznacích vést ke zvýšené ostražitosti, schovávání nožů a všelijakým rituálům kolem nůžek, žiletek a sekáčků, v rozvinuté formě však znesnadňuje normální fungování. Na psychiatrii se s ní někdy setkáváme také v rámci klinického obrazu poporodní „deprese“ či obsese spojené se strachem o dítě a vtíravými myšlenkami ublížení vlastnímu dítěti (Rx 14/2008). Taková maminka prožívá hrůzu při pomyšlení, co by se mohlo stát, kdyby takové šílené myšlence podlehla, děsí se nožů a nůžek, sama před sebou je ukrývá a zavírá do šuplíků a těžko se vtíravým myšlenkám brání. Vaše představa, že nůž „by mohl spadnout a někoho zranit“ může být náznakem takové poruchy, byť může být teoreticky oprávněná. Ze strany Vašeho přítele pak může jít o určitou formu provokování, testování, kam až Vaše fobie sahá, nebo dokonce snahou o určitou desenzitizaci, což je jeden z principů léčby.