Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Cílem farmaceutického průmyslu je vydělávat. Listy Cyrila Höschla, Reflex 37/2011, str. 58-59.

15. 9. 2011


Cílem farmaceutického průmyslu je vydělávat, ne vyléčit

Vážený pane doktore,
na základě nedávno shlédnutého dokumentu, kde si jistí chemici-objevitelé nových léků stěžovali, že jejich nápady končí v sejfech farmaceutických firem, mně napadla tato myšlenka: Farmaceutický průmysl je byznys jako každý jiný a jistě nemá zájem přicházet o své „zákazníky“. Myslíte si, že je možné, aby tyto instituce záměrně vyráběly pouze takové léky, které nemoc zcela nevyléčí, ale budou ji v určité míře pouze udržovat, aby se nemocný člověk musel co nejdéle (pokud možno doživotně) vracet a platit za další dávky? Co myslíte Vy?
Děkuji.
Čtenář (z e-mailové adresy „Řehoř Samsa“)

Myslím, že to je sice zajímavý dotaz, ale na první pohled paranoidní. Dovedeno do konce by to znamenalo, že vám každý chirurg při operaci slepého střeva kousek apendixu vždycky nechá, aby si na vás resp. na pojišťovně dalšími dodělky dále přicházel na své, a každý očař předepíše vždy natolik špatné brýle, abyste si pro recept musel co chvíli přijít zase znovu. A co když je to naopak tak, že se vám holt horší zrak? Nedovedu si představit, že by to inovativní farmaceutický průmysl v době, kdy bojuje o přežití, dokázal takhle plánovat. Vždyť by to bylo z ekonomického hlediska sebevražedné: kdyby přišel někdo se skutečně účinným lékem, musel by vypočítavce-údržbáře okamžitě položit na lopatky, nebo ne? Myslíte, že lidi by i nadále dávali přednost udržování nemoci před jejím vyléčením? Vážně? A kdo jiný určuje úspěch trhu než zákazník? Tak jak by se taková strategie, o níž píšete, mohla, byť jen na chvíli, udržet, kdyby měla účinnější alternativu (a tedy konkurenci)?
Máte ovšem pravdu, že dnes se na trhu úspěšně drží už jen preparáty, jež se musí užívat dlouhodobě a ve velkých populacích (antidiabetika, statiny, anopyrin a k tomu všelijaké neúčinné vitaminové směsi a homeopatika). Všechno ostatní jde dolů, dokonce i antibiotika. To však neznamená, že kdyby někdo přišel s něčím zázračně působícím, že by nezvítězil. Bylo to tak s viagrou, s virostatiky proti AIDS, s kapkami proti ucpanému nosu, s antacidy, zkrátka se vším, co funguje. Určitě existují zhrzení chemici, na které se nedostalo. Ale kdyby přinesli zázrak, určitě by se uplatnil - i kdybychom to Vy a já měli zaplatit z vlastní kapsy. Nebo ne?