Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Přírodní látky a psychoterapie. Listy Cyrila Höschla, Reflex 34/2011, str. 54-55.

25. 8. 2011


Přírodní látky a psychoterapie

Vážený pane doktore,
rád bych se zeptal na váš názor o spojení psychoterapie a přírodních látek ovlivňující všední vědomí (ayahuasca). V různých obdobích navštěvuji psychiatrii a nepravidelně polykám antidepresiva, zřejmě i tou nepravidelností se vše míjí účinkem. Těším se na vaši odpověď a přeji příjemný den.
Parkos David - Hořice

Ayahuasca (nálev či odvar z liány a mnoha dalších rostlin amazonských pralesů) sice obsahuje látky s účinkem, jaký mají některá antidepresiva, ale navíc má mnoho účinků dalších, včetně halucinogenních, jež na klidu a psychické integritě většinou nepřidají. Už proto možná vaše kombinace nesplňuje vaše očekávání. Také je pravda, že antidepresiva jsou léky, které působí nikoli na principu momentální úlevy, nýbrž jako déledobější kůra. Základním požadavkem při jejich užívání je tedy pravidelnost a soustavnost. Jestliže je polykáte nepravidelně, zaděláváte si na to, že vám nepomohou. Pokud jde o psychoterapii, dříve se zastávala zásada, že se nemá s léky kombinovat, neboť pacient tak jakoby „zanáší“, nepřekonává odpor k léčbě a ta je pak neúčinná. To dnes povětšinou neplatí, neboť se ví, že psychoterapie i farmakoterapie, jsou-li správně zvoleny, usekávají té mnohohlavé sani, jakou například deprese mnohdy je, sice hlavy na různých místech, leč s účinkem ve stejném směru. Také je dost podstatné, o jakou psychoterapii jde. Abych však mohl váš dotaz korektně zodpovědět, musel byste býval napsat, co vám vlastně je. Je totiž dost možné, že se „vše míjí účinkem“ prostě proto, že polykáte antidepresiva na něco, co si vyrábíte nějakými lektvary a váš psychiatr v tom má hokej.