Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Vlna stávek. Listy Cyrila Höschla, Reflex 27/2011, str.46-47.

7. 7. 2011


Vlna stávek

Pane Höschle,
Jaký je Váš osobní názor na stávku, která u nás proběhla a na to, že se stávkové hnutí šíří Evropou a že snad souvisí i s vlnami nepokojů v arabském světě? Není to jakási psychická epidemie?
L. Nosek

Organizátoři stávky u nás zneužili svého odborářského poslání a práva na stávku k pokusu obejít výsledek voleb, s nímž se nemohou smířit a nehodlají ho respektovat. Posláním odborů je hájit zájmy zaměstnanců vůči zaměstnavatelům a toho se má také týkat jakákoli stávka: zacházení se zaměstnanci, platů, pracovní doby, pracovních podmínek. Jestliže ale je stávka organizována k podlomení vlády, neřku-li režimu, k ochrnutí ekonomiky a vydírání nezúčastněných, pak jde již o politické angažmá s využitím mimopolitických prostředků, včetně vydírání, a se zaměstnavateli to očividně nemá co do činění. S potěšením zjišťuji, že se to moc nepovedlo a že většina našeho občanstva má stále ještě rozum v hrsti a nehysterčí. Musíme si ujasnit, zda skutečně chceme změnu systému podobně jako obyvatelstvo v bídou zmítaných anebo diktátory sužovaných zemích, kde jsou lidská práva zadupána do země a lid žije v nesvobodě či na hraně válečného konfliktu. Chceme jiný režim? Jaký? Mají iniciátoři neklidu nějakou lepší alternativu? Vždyť kdyby chtěli respektovat demokratické (a svobodné) volby, mohli by si na ně počkat a vyjádřit se v nich. Pravděpodobně příště zase na čas vyhrají. Tak proč jsou tak nervózní, proč chtějí volební mechanismus obejít a vládu prostě svrhnout anebo aspoň výrazně zhoršit celkovou situaci? V tomto se skutečně podobají protestujícímu obyvatelstvu ve Španělsku. V obou případech však chybí k současnému špatnému systému, plnému nespravedlností a korupce, jakákoli lepší alternativa - snad kromě utopií, jež by bylo možno zavést pouze s pomocí revolučních gard či sociálního inženýrství a se stejně katastrofálními důsledky jako kdykoli v dějinách. Žádné stávky ani rozdávání peněz naši současnou situaci nezlepší. Dokážeme-li se sjednotit kolem transformačních kroků této vlády, získáme náskok, jenž se nám v budoucnosti stokrát vyplatí. Vždyť i sociální demokracie, vyhraje-li volby, se poveze na vlně nynějších úspor. Někdy mne napadá, že lidi asi pálí dobré bydlo a trpí absencí válek, hladomoru, sopečných výbuchů, tsunami a zemětřesení. Škoda, mohli se mít celkem dobře.