Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Hypnotika. Listy Cyrila Höschla, Reflex 18/2011, str.52-53.

5. 5. 2011


Hypnotika

Vážený pane profesore,
rád bych se Vás zeptal na dvě věci. Za prvé, existuje nějaká substituční metoda, jak se zbavit závislosti na prášcích na spaní při chronické nespavosti? Abych usnul, musím brát 0,75 mg Xanaxu již tak 1,5 roku. Metodu, kterou jste popsal v TV pořadu u p. Šípa (přestat prostě brát prášky a čekat, že se s tím tělo vyrovná) je možné použít i ve věku nad 70 let? Za druhé, může způsobovat takovýto dlouhodobý příjem prášků na spaní polyneuropatii dolních končetin?
Za odpověď předem děkuji, P. Votava, Praha

Pro odvykání závislosti na hypnotikách neexistuje přímo „substituční“ metoda, ale postup je podobný: přejít nejprve na jiné prášky. Míní se tím léky se zcela odlišným mechanismem účinku a s nízkým rizikem vzniku závislosti. Takovou skupinou jsou především antidepresiva, jež si svůj skupinový název udržují navzdory tomu, že mnohá z nich jsou stejně jako na depresi dobrá i proti úzkosti či na spaní. Rozhodnout o tom musí ale lékař, jenž by Vám je měl také předepsat. Není totiž jedno, které vybere, protože každá léčba má svá úskalí, jež je třeba u toho kterého pacienta respektovat. Po některých například se přibývá na váze, což je s výhodou u hubených nemocných s nedostatečnou chutí k jídlu. Naopak u lidí se sklonem k obezitě či diabetu je třeba volit lék jiný. Skoro se dá říci, že tolik rozšířené, oblíbené a subjektivně příjemné benzodiazepiny jsou asi tou nejhorší volbou k dlouhodobé léčbě nespavosti. Mají vysoký návykový potenciál a u starých lidí mohou zhoršovat i tak slábnoucí paměť. Naproti tomu dobře zvolené antidepresivum (pozor, ne všechna jsou zde vhodná) lze s výhodou kvalitnějšího spánku používat dlouhodobě a netřeba zvyšovat dávku. Pokud jde o metodu, již jsem zmiňoval ve Všechnopárty, pak to rozhodně nebylo „čekat, že se s tím tělo vyrovná“, nýbrž aktivně spolupracovat v kognitivně-behaviorální léčbě, jež u některých typů nespavosti spočívá ve spánkové restrikci. To je zákaz spánku, proti němuž si „organismus“ vyvzdorovává po kousíčkách delší a delší spánek až nakonec spí jako dudek zcela podle úsloví „odpíraného chleba největší krajíc“. Obávám se ale, že pro nespavce nad 70 let je to metoda možná až příliš náročná a jsou s ní u seniorské populace menší zkušenosti. Každopádně ve spánkové ordinaci Vám podají rozsáhlejší doporučení včetně režimových opatření (na noc větrat, ticho, tmu, nečíst v posteli, přes den pohyb, procházky atd.). Pokud jde o polyneuropatii (postižení periferních nervů se ztrátou citlivosti až funkčnosti), pak k ní některá hypnotika opravdu mohou vzácně přispívat, popřípadě její příznaky zhoršovat.