Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Věci veřejné. Listy Cyrila Höschla, Reflex 16/2011, str. 50-51.

21. 4. 2011


Věci veřejné

Dobrý den, pane doktore,
co si myslíte o působení psychologa J. Dobeše jakožto dlouholetého věrného spolupracovníka p. Bárty - tedy člověka, který šel do politiky s obludným plánem privatizace veřejné moci? Nekazí tento ministr školství reputaci vaší profesi? A co si myslíte o celém projektu VV? Není to šokující? Podotýkám, že se začíná hovořit o VV jako sektě.
http://zpravy.idnes.cz/veci-verejne-jsou-sekta-barta-lidem-vymyva-mozky-rika-koci-pns-/domaci.asp?c=A110408_203731_domaci_brm
Děkuji za názor.
S pozdravem T.Volek (bývalý volič VV)

Lidi posuzujeme podle obličeje, hlasu, gest, vůně či smradu, a hlavně podle činů. Důležité je, z jaké blízkosti tak činíme, kolik informací máme a jaké předsudky v sobě chováme. Soudě podle činů, snažil se Josef Dobeš coby ministr školství o mnoho kýžených změn a kroků, z nichž některé se mu povedly. Za všechny jmenujme prosazení státních maturit (nechme přitom stranou, jak bez něj dopadnou). Jiným jeho krokům nerozumím, zejména turbulentním vyhazovům podřízených, z nichž mnozí by mu bývali mohli být užiteční. Ale zase – nepozoruji to z dostatečné blízkosti, nemohu proto zodpovědně soudit. Co soudit však mohu, je nebezpečí z prodlení a selhání při zúřadování projektů soutěžících o podporu z Evropských fondů. Spousta lidí na tom ztratila mnoho úsilí a času, státní instituce přišly přípravou o obrovské peníze, a jestliže tento proces selže, bude to horší než sabotáž. Ke ztrátám si totiž musíte připočíst navíc i miliardy, jež by mohly do republiky přijít a nepřišly by. A první varovné známky už tu jsou. Proti reputaci celé země a desítkám miliard, jež jsou ve hře, je nějaké to PromoPro zanedbatelný pakatel. Pokud jde o další Vaše dotazy, tak „plán privatizace veřejné moci“ je sice chytlavý slogan, ale spadá podle mne dosud do říše předsudků, jež se mohou, ale také nemusí ukázat opodstatněnými. Já o tom žádné informace nemám a s reputací mé profese to nemá nic společného, neboť ta v tom nehraje žádnou roli (ani kdybych byl psychologem). O fyziognomii, prezentaci a vkusu politika si podle svého založení musí udělat představu každý sám. Obličej vídá v televizi, hlas slýchá tamtéž a vkus si musí domyslet, například při dojemném pohledu na vláčky a rytířské brnění v interiéru pana Bárty. Já z toho na žádnou sektu přímo usuzovat nemohu, to byste měl doplnit spíš Vy jako volič, jenž se odrodil. Takoví bývají u sekt tím nejcennějším informačním zdrojem.