Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Mateřský pud.. Listy Cyrila Höschla, Reflex 10/2011, str. 54-55.

10. 3. 2011


Mateřský pud

Dobrý den, pane profesore,
jako tvor od narození submisivní a vyhýbající se konfliktům se podivuji změně, která se se mnou odehrála po narození dvou dětí. Coby dvojnásobná matka jsem totiž zmobilizovala síly, ztratila ostych a je-li třeba, konflikt vyvolám i já. Tento stav se netýká jen situací spojených s dětmi, ale jakýchkoli, které chci vyřešit. Stává se to v určité míře všem ženám - matkám ? Jaký mechanizmus tento "stav" způsobuje? Děkuji za případnou odpověď a těším se na další články.
Vaše čtenářka Jolana Prášková

Změny v chování ženy poté, co se stala matkou, jsou několikerého druhu a mají různé příčiny. Obecně v přírodě platí, že porod mláděte zvyšuje u matky agresivitu, která, je-li správně obrácena navenek, působí jako „mateřský pud“, jako obrana bezmocného dítěte (Rx 11/09; na hoschl.cz zadat „Saturna“). Za patologických stavů mohou mechanismy, které tuto agresi odvracejí od vlastního dítěte, selhat, což se může projevit jako týrání dítěte a někdy i vražda. Takové případy jsou naštěstí vzácné, byť mají velkou publicitu, což je v tomto případě dobře. Péčí o děti žena jaksi dozrává, což se mnohdy projeví i ve větším sebevědomí ve vztahu k jiným lidem. To má příčiny psychologické (naplnění role, poslání, smyslu života) i fyziologické (hormonální). I zde však dochází k poruchám, s nimiž se pak setkáváme na psychiatrii. K nim patří poporodní deprese, obsese a někdy i psychózy. Jedním z důsledků poporodních změn může být i spuštění bipolární poruchy, v jejímž rámci se vyskytuje jak patologicky zvýšené sebevědomí (při hypománii nebo mánii), tak snížené (při depresi). Celkem vzato se dá říci, že mnohé z těchto změn, zejména ty nepatologické, vskutku postihují všechny ženy-matky, ale mnohdy v tak diskrétní míře, že si to ani ony, ani jejich okolí neuvědomují.