Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Jak zapácháme. Listy Cyrila Höschla, Reflex 1/2011, str. 46-47.

6. 1. 2011


Jak zapácháme

Dobrý den pane Höschle,
Někteří lidé mají po prapředcích zachovány různé anomálie ať už běžné (kostrč, červovitý výběžek slepého střeva) nebo méně obvyklé. Mám pocit, že mám nad jedním z ušních boltců pachovou žlázu, což lze objektivně cítit. Člověk disponuje i pachovými žlázami kolem genitálií, ale ty jsou podle mě odlišné, neboli nejde o totéž. Zajímalo by mě, jak je toto časté. Také zda pach může podvědomě ovlivnit ženu, a jakou roli hraje v sexualitě nebo při výběru partnera (občas se říká, že někdo někomu nevoní). S pozdravem Jiří Hovorka

Kůže produkuje pot, jenž vzniká v potních žlázách. Těch je asi 2.5 milionu a jsou nerovnoměrně roztroušeny po tělesném povrchu. Víc je jich například na dlaních, na ploskách nohou, na čele a v podpaží. Názorně můžete jejich „práci“ pozorovat při poklesu horečky, kdy je celé tělo mokré jak ze sauny. Dalším kožním produktem je maz tvořený v mazových žlázách, jež ústí do pochev vlasů a chlupů a vyskytují se též kolem zvukovodu a genitálií. A konečně jsou to aromatické látky tvořené v pachových žlázách, jež se vyskytují porůznu, u člověka v okolí zevních genitálií a v podpaží. Produkty těchto žláz spolu se solemi, odpadními látkami kůže, zevní nečistotou a hlavně bakteriemi vytvářejí osobitý zápach. Je pravda, že jeho charakteristika souvisí i se stavem imunity, typem antigenů, metabolismem (česnek, aceton při cukrovce), s genetickou výbavou apod., takže lze předpokládat, že jsou „zápachy“ sobě vzájemně nepříjemné a naopak, což ve výběru partnera jistě hraje roli, často podvědomě. Tyto vztahy zkoumaly vědecké týmy s využitím čichových podnětů, například pachu trička, které „partner“ nosil několik dní, a zjišťovaly, zda pro atraktivitu mužů v očích (resp. v nosech) žen jsou důležitější „feromony“ nebo vzezření apod.. Zatímco v živočišné říši obecně je pach nesmírně důležitý a i u člověka patří k hluboko zabudovaným archaickým stimulům, v lidské komunikaci přece jen asi převažuje vizuální a „racionální“ posuzování druhého. Mám-li Vám odpovědět konkrétně, pak s odlišností pachu kolem genitálií a nad uchem jste se strefil, zapáchání i mimo genitálie skutečně je časté (méně časté však je se sebou takto podrobně zabývat), ženu to podvědomě ovlivňuje (i když stav Vašeho konta to může výrazně přebít) a může to spolu s jinými faktory ovlivnit i výběr partnera. Ale nezoufejte, vaše žlázka nad uchem se jistě dá snadno přefouknout i Hugo Bossem.