Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Ladění ženských cyklů. Listy Cyrila Höschla, Reflex 48/2010, str. 50-51.

2. 12. 2010


Ladění ženských cyklů

Dobrý den. Manželka mi nedávno říkala o tom, že když bydlela na studiích na privátě, tak si po nějaké době si s ostatními kamarádkami všimly, že mají menstruaci zároveň. Totéž se jí stávalo i při delším pobytu doma s matkou. A myslím, že není jediná žena, která tohle pozoruje. Zajímalo by mě, jak je to možné a jaký to má důvod. Děkuji, s pozdravem David Liška

To je výborný postřeh. Ženskou menstruaci synchronizuje jednak společné bydlení (v jedné místnosti na koleji, ve věznici apod.), jednak společný milenec, který působí jako synchronizátor. Záletnější muži vědí, že mají někdy smůlu – manželka a milenka mají své dny ve stejný čas. Oba efekty byly popsány i u pokusných zvířat. První se podle autorů jmenuje „Lee-Boot“, druhý Whittenův. U myší je ještě popsán efekt Bruceové, což je zabránění graviditě samici, jež je exponována určitému samčímu pachu. Tyto efekty jsou zřejmě zprostředkovány čichem. Olfaktorické (čichové) struktury přenášejí signál působením feromonů, což jsou čichově aktivní látky, obsažené v tělesném pachu, často produkované na speciálních místech (u jelena třeba též v karunkule – měkkém výrůstku na oční spojivce). Přenosu tohoto signálu se může zúčastnit neuropřenašeč dopamin, který přímo tlumí produkci prolaktinu, hormonu, jenž je důležitý právě v řízení ovulace, menstruačního cyklu a sexuálních funkcí. Tyto efekty nejsou známější proto, že různé situace s vlivem na hormonální regulace mezi sebou různě interferují, jejich působení se tříští a podmínky nejsou dostatečně stálé. Nicméně je-li vaše milenka kamarádkou vaší ženy a čtou Reflex, dejte pozor, aby nemenstruovaly současně. V době umělých rytmů vyvolaných hormonální antikoncepcí je naštěstí taková shoda málo pravděpodobná.