Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Je stáří důvěřivé? Listy Cyrila Höschla, Reflex 44/2010, str. 66-67.

4. 11. 2010


Je stáří důvěřivé nebo naopak paranoidní?

Dobrý den,
na stáří se asi nikdo moc netěší, i když má údajně i své výhody, třeba se často hovoří o moudrosti získané věkem, nabytých zkušenostech, větším klidu a schopnosti nadhledu...Jenže to mi vůbec nekoresponduje s případy, kdy se starší lidé nechali okrást či nachytat různými podvodníky, pustili si je do bytu, ukázali jim, kde mají peníze, nechali si kdeco napovídat. Nebo jde také o tzv. zájezdy, které jsou spojeny s prezentací nějakého předraženého produktu a z velké většiny se jich účastní právě starší lidé, kteří celý život obracejí každou korunu a najednou se svých peněz zbaví za něco, co by si normálně nekoupili. A pak se diví, že je někdo vzal na hůl. V této souvislosti se v médiích objevuje spojení "důvěřiví důchodci". Kam se poděly jejich životní zkušenosti? Nezdá se mi, že by to měla na svědomí vždy jen stařecká demence. Děsím se toho, že ve stáří ztratím soudnost a opatrnost. Co se děje v pozdním věku s lidskou psychikou, že není schopna zúročit, co se naučila? Děkuji za případnou odpověď.
Dagmar Zwyrtková, Rudník

Na psychické změny ve stáří teď přišlo najednou několik dotazů; většinou se týkaly povahových změn ve smyslu laskavosti resp. nerudnosti a agrese. Odpověď na všechny by mohla mít společný kmen – poukaz na změny mozku a psychiky, jež je ve stáří méně pružná, méně přizpůsobivá novým okolnostem. S tím souvisí menší schopnost navazovat nové kontakty nebo řešit víc věcí najednou. U povah by pak bylo třeba připomenout též určitou sociální depravaci (úpadek) vlivem organických změn na mozku (demence) nebo i alkoholu, toxických látek apod. Takový úpadek je doprovázen bořením určitých zábran a v důsledku toho vulgaritou, hrubostí, oplzlostí, nechutnostmi, sexuálně nevhodným až deviantním chováním, např. pedofilním, aj. Zatímco některé povahové rysy časem ochabují, jiné se zvýrazňují, zejména podezřívavost. To je ve zdánlivém rozporu s tím, na co se ptáte. Ve skutečnosti však jedním z hlavních sociálních problémů stáří je opuštěnost, jež vede k určitému lačnění po kontaktu, jehož právě různí podvodníci obratně zneužívají. Vytvoří zdání skutečného zájmu o starého člověka (viz třeba právě ty zájezdy) a pak už jen oškubávají a holí. Na tomto principu je také založen „altruistický hyenismus“ pečovatelů o staré lidi s vidinou tučného dědictví (starožitností, vil). K oné naivitě, na niž se ptáte, také přispívá změna režimu, již nynější senioři zažili právě za vrcholem svých mentálních sil. Nejsou na nové poměry dostatečně adaptováni, domnívají se, že co banka, to státní úřad, a co montérky, to skutečný řemeslník od OPBH. A také pozor na informační zkreslení: obětmi podvodníků jsou i jiné skupiny obyvatel než senioři – opuštěné ženy, po rychlém zbohatnutí lačnící nespokojenci a lehkomyslní hazardéři všeho druhu.
(tato verze se v detailech liší od chybné tištěné verze, kde byla tiskařským šotkem depravace "opravena" na deprivaci apod.)