Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 40/2010, str. 46-47.

7. 10. 2010


Vážený pane profesore,
se zájmem pročítám Váš sloupek a ráda bych rovněž vznesla dotaz. Nedokážu si vysvětlit zvláštní propojení v rodině mezi mnou, mou matkou a dcerou. Velmi často si doslova "čteme myšlenky" a v jediném okamžiku vyslovíme stejnou větu, stejný názor na základě nějakého vnitřního impulsu. S mou matkou to ovšem funguje naprosto vyjímečným způsobem - z deseti případů se osmkrát shodneme v tom, že uvaříme ve stejný den stejné jídlo. Proto si raději předem plánujeme jídelníček, jelikož dcera odmítá jíst tatáž jídla u babičky i doma a kafrá, ať se konečně domluvíme. Tuším, že asi vy psychiatři parapsychologii a okultismus pokládáte za pavědu, ale všechny tři máme zároveň velmi zesílenou intuici. Numerologii nepřikládám valný význam, ale připadá mi zvláštní, že nám součtem data narození vychází všem třem životní číslo 9, které nás klasifikuje jako zvlášť citlivé k okultním "vědám". Já s dcerou jsme dokonce narozeny ve stejném znamení, zhruba v týdenním odstupu, a naše povahy jsou si velmi podobné. Vím, že matka je např. skvělé médium, ale okultismu se ze strachu vyhýbá. Jde v našem případě o pouhou telepatii umocněnou naším velmi těsným vzájemným vztahem? Děkuji za odpověď.
Silvie

Já samozřejmě nevím, o co jde, a tak mohu Vaše dotazy jen glosovat. Tak předně to, co běžně nazýváme telepatií, bývá myšlenková shoda způsobená několika faktory, asi jako souhra muzikantů v jazzbandu: společnou zkušeností, vkusem, shodným smyslem pro rytmus, barvy, pro pauzu, a venkoncem i tréninkem. Tyto podobnosti zase nemusí být dány ani tak shodným součtem data narození (ostatně divila byste se, kolik vás takových s devítkou je a jak jste různí), jako spíš shodným genetickým základem a shodným prostředím, v němž jste se vyvíjely. Podobně shoda v jídlech – jde přece o rodinnou tradici určité kuchyně a o to, že i chuť na změnu stejným směrem může být podobná. Parapsychologie i okultismus samozřejmě pavědy jsou, ale to neznamená, že bychom k nim měli mít povýšenecký postoj těch, co všechno vědí. Vždyť je mnoho způsobů chápání světa a věda je jen jedním z nich. Pavěda zase jiným, méně racionálním. Kdybychom numerologii, parapsychologii a okultismus chtěli „zvědečtit“, museli bychom je podrobit metodologii vědeckého zkoumání, a ta – jak se zdá – je na ně nepoužitelná, ledaže se smíříte s výsledkem, že nula od nuly pojde. Protipříkladů, tj. metodologicky obstojně podložených zjištění, že parapsychologie a telepatie fungují (dokonce i zpětně!) je málo, ale stojí za přečtení. Méně kované vědce to vždycky hrozně rozčílí, ti kovanější se v klidu snaží najít, kde je chyba. Jednou z takových studií je průkaz působení vzdálené motlitby. V češtině o tom vizte např. Hájek T. a Höschl C.: Medicína založená na důkazech aneb může modlitba léčit? Vesmír, 81; 2002, 5:265-268. Plný text najdete na www.hoschl.cz , do vyhledávacího okénka zadat „modlitba“. A pozor, i tam je logická chyba, ale tu už Vám nechám k rozluštění za domácí úkol.