Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Nepochopení. Listy Cyrila Höschla, Reflex 38/2010, str. 58-59.

23. 9. 2010


Nepochopení

Dobrý den,
Četla jsem od pana Jakla a slyšela v televizi i od jiných, že otevřený dopis „osobností“ Heleně Vondráčkové je útok na demokracii a nezávislost našich soudů a je to mj. produkt „pravdoláskovců“ kolem Václava Havla. Moc by mne zajímalo, co si o tom myslíte Vy. Koukala jsem, že pod tím dopisem nejste podepsaný, takže sdílíte podobný názor?
Alena Viková

Nesdílím. V tomto případě se jinak celkem konzistentní obhájci základních demokratických mechanismů moci pěkně sekli a emoce jim vletěla do huby dřív než myšlenka. K tomuto příkrému názoru mne vedou dva silné argumenty: 1) mezi signatáři toho dopisu je mnoho lidí, kteří jsou všechno možné jenom ne „pravdoláskovci kolem Václava Havla“; kde na tohle pan Jakl přišel, ví bůh, pakliže to ovšem takto napsal. 2) Ten dopis vůbec není určen soudům, ani prezidentovi, jenž uděluje milosti, ani se nedomáhá pro Martu Kubišovou nějakého privilegovaného zacházení. Je adresován paní Heleně Vondráčkové a apeluje na její obyčejnou lidskou slušnost. Tečka. Nic víc, nic míň. S demokracií a soudy to nemá přece nic společného. Kdo říká opak, rychleji mluví, než myslí. Zopakujme si, co v tom dopise je: „S velkým překvapením sledujeme Vaše soudní spory s paní Martou Kubišovou. Hodnotu peněz jste v nich povýšila nad přátelství i obyčejnou lidskou slušnost vůči člověku, který vám byl kdysi blízký, nikdy neublížil a přesto, že ho potkal nepříznivější osud než Vás, nepřestal se k Vám hlásit. Jako by Vám, již pětačtyřicet let respektované umělkyni, byla cizí velkorysost a přirozená noblesa osobností, které něco umí a něčeho v životě dosáhly. Nechce se nám věřit, že Helena Vondráčková potřebuje usilovat o dosažení trestu pro Martu Kubišovou. Zvažte podávání žalob a přejděte znovu svou řeku Jordán.“ Pod tohle by se snad mohl podepsat skoro každý.
Jediné, co může někdo těm autorům vytknout, je, že dopis poslali jako otevřený a ne soukromý. To je trochu vydírání, ale já ho chápu: paní Helena má zřejmě natolik hroší kůži, že s ní asi nepohne ani veřejná nelibost.
A pokud jde o mne, jednak jsem byl v době podepisování dopisu v zahraničí a jednak podobné věci většinou nepodepisuji, volím jiné cesty k prosazení svého názoru. To však nemění nic na tom, že držím palce Martě Kubišové a že v tomto případě jsou kritici dopisu vedle.