Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 30/2010, str. 46-47.

29. 7. 2010


Dobrý den, pane doktore.
Zajímal by mne Váš odborný názor na metodu rodinných (a jiných) konstelací. Jedná se o klasickou psychiatrickou metodu? Ptám se proto, že se tím zhusta zabývají lidé, kteří vedle toho "čistí aury", léčí homeopatiky apod. Lze o tom někde nalézt nějaké relevantní informace? Hledal jsem, ale našel jsem informace pouze na internetových stránkách lidí, kteří se tím živí.
Děkuji, M.P., Praha

Myšlenka zabývat se rodinnou konstelací v rámci psychoterapie je správná a případná. Její uchopení ale často už hraničí se šarlatánstvím a představuje jednostranné zdůrazňování jednoho aspektu na úkor druhých, navíc nedostatečně podpořené důkazy. Při povrchním pohledu si mnozí pletou „rodinnou konstelaci“ s „rodinnou terapií“, což v praxi rozhodně není totéž. To druhé znamená psychoterapeutickou práci s celou rodinou a její dynamikou, to první je jakýmsi léčitelstvím založeným na předpokladu, že rozuzlení Vašich problémů leží v historii Vaší rodiny. Na internetových stránkách www.rodinne-konstelace.cz Vás autoři nabádají, abyste získal/a co nejvíce informací o významných událostech, které se udály i v minulých generacích jako například předčasná nebo tragická úmrtí, úmrtí malých dětí, úmrtí při porodu, emigrace, vyloučení z rodiny, vážné a duševní nemoci, ztráty majetku, vězení, křivdy, zločiny apod. Až potud se požadavek v ničem neliší od běžné psychiatrické anamnézy. Pak ale následuje cosi jako tvorba horoskopu: Následně hledáme, jak tento systém uvést zpět do rovnováhy. Nacházíme harmonii, léčení a řešení Vaší situace. Zástupci se pak cítí v rodinné konstelaci dobře a mají pocit, že našli své správné místo. Na závěr vstoupíte do rodinné konstelace a procítíte, jak je Váš rodinný systém v harmonii a rovnováze. Obohatí Vás, když se zapojíte do rodinné konstelace někoho jiného. Prožijete, jak jsme spolu navzájem propojení. Už toto plácání samo o sobě budí nedůvěru. Když si pak prokliknete na semináře, dozvíte se navíc, že Vás tam seznámí s principy Pevného objetí jako životního stylu. Jsou osobnosti, které něco takového vskutku potřebují prožít a rády za to zaplatí. Jste-li ale opravdu nemocen, s rodinnými konstelacemi se nezdržujte a jděte rovnou tam, kde jsou na Vaši nemoc odborníci. Básnění o harmonii Vám ani nespraví zlomenou kost, ani nevyléčí schizofrenii. Někdy dokonce naopak.