Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 19/2010, str. 72-73.

13. 5. 2010


Dobrý den, pane doktore,
měl bych k Vám coby volič ČSSD dotaz, dovolíte-li. Myslíte si, že Váš kolega, konkrétně pan MUDr. Ivan Langer, má pravdu, když tvrdí, že pan Paroubek trpí obsedantní psychozou? Tady naleznete vyjádření MUDr. I.Langera. Cituji: „Jiří Paroubek v poslední době připomíná stále více pacienta psychiatrické léčebny. Je to patrně diagnóza obsedantní psychózy. Kdo se před ním třikrát nepokloní, ten je okamžitě považován za nepřítele. V odpovědi by měl pan arcibiskup Duka doporučit Jiřímu Paroubkovi návštěvu bohnické psychiatrické léčebny. Když už nemůže spasit jeho duši, může mu pomoci s jeho psýché,“ reagoval Langer.
S úctou P.V.

Takhle se diagnózy nedělají. Přijde-li pan Paroubek na psychiatrické vyšetření, budeme se mu věnovat, i kdyby ho poslal arcibiskup. Ale ani pak nebudeme jeho nález nikomu cizímu sdělovat, ani Vám. Omlouvám se.
Pokud jde o problematičnost diagnostického postupu nějakého lékaře, je to otázka pro Lékařskou komoru, například. Já nemám možnost ve Vámi uvedeném případě jej ověřovat, tedy ani potvrzovat ani vyvracet. Pan dr. Langer však nenapsal, že pan Paroubek „je“ psychiatrický pacient, nýbrž že ho „stále více připomíná“. Posílají-li se politici vzájemně na psychiatrii, je to metafora, nikoli medicínský problém, kterým bychom se měli zabývat jako lékaři. Mnohým z nás však tento zvyk vadí proto, že přispívá ke stigmatizaci duševně nemocných a celého oboru. To je důvod, proč se k němu v rámci snahy o destigmatizaci psychiatrie občas vyjadřujeme. Mimochodem obsedantní psychóza je velmi neobvyklé označení, které se v psychiatrii prakticky nepoužívá. Jeho užití může svědčit buď pro naprostou neznalost problému nebo naopak hlubokou zasvěcenost ve speciálních otázkách psychiatrické klasifikace, což, obávám se, není tento případ.