Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 7/2010, str. 40-41.

18. 2. 2010


Dobrý den,
již několik let se mi zdají sny o tom, že mám strašnou závrať. Jsem třeba v chodbě s prosklenou podlahou v ohromné výšce. Zažívám stavy úzkosti, motá se mi hlava, nemohu pohnout tělem. Budím se s pocitem naprosté reality zážitku. V normálním životě mi ale výšky nevadí. Jak je možné, že ve snu ano??
Děkuji za odpověď Markéta Červinková

Ve snu se vůbec často dějí věci, které jsou jiné než ve skutečnosti. Vysvětlení Vašeho jevu je vícero a jedině hlubší individuální rozbor Vašeho případu by Vám mohl dát konkrétnější odpověď na Vaši otázku. Obsahy snů mohou buď souviset se „zbytky ze dne“, což bývají většinou infantilní pokračování nějakých zážitků, dále mohou také souviset s podněty, jež nedokážou dotyčného celkově vzbudit, ale modifikují snovou percepci (klasický případ snu o uvěznění ve Špilberku, kde dotyčnému kapalo na hlavu a když se vzbudil, vskutku mu na hlavu kapalo), nebo to mohou být výsledky transformace nevědomých procesů, konfliktů a přání, a konečně to může být důsledek „úklidu na disku“ a procesů konsolidace paměti, při nichž se do vědomí dostává kdejaké haraburdí, aniž by mělo hlubší význam nebo interpretaci. Vaše závratě by se spekulativně daly vysvětlit v každém z uvedených případů, nejspíše jako důsledek nějakých změn statoakustického aparátu, jež jsou v bdělém stavu kompenzovány, ale stačí vyprovokovat prožitek závratě ve spaní. Nebo to může být nezpracovaná fobie z výšek či úzkost, která se při plném vědomí neprojeví. Psychoanalytik by Vás jistě přivedl i k dalším interpretacím. Uklidnit Vás zatím může to, že je lepší trpět závratěmi ve spánku než ve skutečnosti, kde by Vás to mohlo společensky omezovat.