Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 53/2009, str. 44-45.

31. 12. 2009


Dobrý den pane doktore,
chtěla bych se Vás zeptat jaký máte názor na antidepresiva 4. generace, tzv. inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI). Mé známé je předepsal psychiatr s diagnózou depresivní poruchy, mě se však nezdá, že by na tom byla opravdu tak špatně, aby musela brát psychofarmaka. Záražející na tom je, že je dostala předepsána po vyplnění nějakého dotazníku a asi 30 ti minutové konzultaci, kdy dle jejích slov více mluvil psychiatr než ona.
Po konzultaci se je pokoušela začít brát, ale vedlejší účinky jak psychického tak fyzického rázu byly tak silné, že neměla odvahu v jejich užívání pokračovat a sama se rozhodla, že "to" zkusí překonat jinými metodami, přestože psychiatr je jiného názoru. Myslíte si, že jsou v dnešní době AD zbytečně nadužívána?
Pokud opravdu trpí lehčí formou deprese, není vhodné začít u psychologa s psychoterapií a až při neúčinnosti přejít na léky? Díky, přeji hodně zdaru,
Markéta

To je mnoho otázek najednou. 1. Můj názor na antidepresiva IV. generace je, že jsou účinná a pomohou mnoha lidem. 2. U těch, kterým pomáhají, nadužívána nejsou. Berou-li je Ti, kterým nepomáhají, nebo je jim po nich špatně, pak to „nadužívání“ je. 3. Pokud jde o lehčí depresi, je třeba nejprve zjistit, zda to je vůbec deprese a ne jenom přechodná normální rozlada nebo zármutek. Jde-li vskutku o depresi, avšak lehkou, pak se osvědčuje začít jak s psychoterapií, tak s antidepresivy, byť třeba jiného typu (není nutno chodit hned s kanónem na vrabce). K tomu dodávám, že každá léčba má být individuální, přizpůsobená reaktivitě pacienta na míru a že jakákoli paušalizace typu „antidepresiva jsou nadužívána“ není na místě. Globální statistiky naopak ukazují, že téměř ve všech zemích, kde se to zjišťovalo, spotřeba antidepresiv byla nepřímo úměrná počtu sebevražd. Chci tím říci, že kategorické soudy medicíně nepřísluší, neboť by se mohlo s vaničkou vylít i dítě. Zároveň připouštím, že případy jednotlivců mohou někdy velmi kontrastovat s celkovou zkušeností. Jahody jsou pro většinu lidí lahodným ovocem a dodávkou vitamínů, alergika však mohou zabít. Jsou jahody nadužívané? Jak u koho.