Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 50/2009, str. 48-49.

10. 12. 2009


Dobrý den, mohla bych se zeptat?
Nakolik lze přihlížet k tomu, jak se člověk chová střízlivý a v opilosti?
Manžel naprosto i při požití minimálního množství alkoholu změní názor na mne, říká věci, které by střízlivý asi neřekl. Je to přetvářka a alkohol mu dodá odvahu, říci co si doopravdy myslí a nebo nad tím mám přivřít oči a nevěnovat tomu pozornost? Děkuji za odpověď
PS: Vzhledem k tomu, že manžel je vášnivým čtenářem Reflexu, můžete prosím neuvádět mé jméno, pokud by byla odpověď publikována?
Děkuji.

Ačkoliv se říká „in vino veritas“ (ve víně je pravda) a myslí se tím, že pod vlivem alkoholu člověk bez zábran spíše řekne, co si doopravdy myslí, není to tak úplně jednoduché. K tomu, co si myslíte, totiž také neodmyslitelně patří i to, kdy, kde, komu a proč to jste ochotni sdělit a v jaké formě. No a právě tuto část pravdy Vám alkohol může narušit. Dokonce ani internetoví anonymové, kterým úkryt dodává odvahu, nejsou úplně upřímní a stylizují se. U alkoholu k tomu navíc přistupuje fakt, že některé formy opilosti jsou spojeny i s kvalitativními poruchami vědomí, kde už nejde jen o ztrátu kontroly, ale i o deformaci obsahu myšlení a jeho projevů. Při tzv. patické opilosti například postižený může spáchat čin, který je v naprostém rozporu s jeho povahou i předchozím a následným chováním. Znám renomovaného a slušného lékaře, povahově mírného a zdvořilého, u kterého se patická opilost rozvinula po několika nevinných deci vína. Během kvalitativní změny vědomí vůbec nevěděl, co dělá a na své chování si nepamatoval (což je důležitá a nezbytná podmínka, aby se o patické opilosti vůbec dalo uvažovat). Rozbil okno u stánku s novinami, ukradl karton cigaret a odešel zvolna po chodníku pryč. Po vystřízlivění vůbec nechápal, o co jde, o žádném kartonu nic nevěděl. Chci tím říci, že opilost může skutečně drasticky změnit povahu a jednání, a to jak krátkodobě (viz uvedený příklad), tak dlouhodobě (celkové zhrubnutí, otupění, oploštění sociálních citů, ztráta morálních zábran aj.). Nevím, o co jde u Vašeho manžela. Vyšetření odborníkem by to však možná odhalilo. Do té doby raději nad jeho názory vyslovené v opilosti přivírejte oči.