Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 48/2009, str.50-51.

26. 11. 2009


Dobrý den pane Höschl, často se při usínání na krátký moment strašlivě leknu a jak bych se někam propadal;je to velmi intenzívní a nepříjemný pocit, spojený se silným strachem (o život?). Od přátel jsem slyšel že se jim to také stává, někdo se u toho dokonce i rozbrečí.Je to častý jev? Ví se o něm něco? Děkuji za odpověď, Jan Šturma.

„Leknutí“ při usínání patří mezi tzv. hypnagogní jevy, k nimž dochází při přechodu z bdění do spánku. Podobným jevům při probuzení se říká hypnapompní. Většinou jsou to pseudoiluze (propadání) nebo pseudohalucinace (že je někdo v místnosti, levitace). „Pseudo“ proto, že na ně dotyčná osoba má většinou bezprostřední náhled. Mohou končit záškubem, úlekem, plným krátkým probuzením s náhledem a následným usnutím. Lze si představit, že na rozhraní spánku a bdění nedochází k útlumu všech mozkových struktur naprosto rovnoměrně a tak může dojít k samostatné aktivitě (a reflexi) určité oblasti, která „unikla kontrole“. Jsou to vlastně psychotické projevy, které se nepovažují za patologické, jsou rychle korigovány a dotyčný na ně má ihned při projasnění vědomí většinou plný náhled. Jsou to poměrně časté jevy a jsou do značné míry normální. Tou mírou myslím adekvátní trvání, nikoli nadměrnou intenzitu, časný náhled a minimální dopad na normální fungování a subjektivní pohodu jedince.