Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 47/2009, str.50-51.

19. 11. 2009


Vážený pane Höschle,
zajímala by mě souvislost mezi psychiatrickými onemocněními a povoláními.
Ve svém okolí pozoruji, že lidé, kteří fyzicky pracují, jsou na tom psychicky o mnoho lépe než úředníci, obchodní zástupci, učitelé a další, hlavou a ústy pracující. Děkuji za odpověď a přeji Vám mnoho zdraví
Kryštof V.

Není to tak. Je pravda, že jsme často mezi pacienty se schizofrenií potkávali studenty Mat-Fyz, že učitelky bývají postiženy neurózou, hospodští alkoholismem, finanční účetní obsesemi, dětští vedoucí pedofilií, kněží v celibátu a baleťáci homosexualitou (pozor – není choroba!), herečky pithiatismem, prezidenti sexuální náruživostí, atd., ale když se podobné vztahy zkoumaly na základě skutečných dat v evidenci, prakticky nic se nezjistilo. Naopak, duševní činnost je určitou ochranou před demencí, jejíž riziko je tak vyšší u těch, co mentálně zahálejí, a u strýců se špatným cholesterolem. To by svědčilo proti Vaší hypotéze. Navíc je v tom určitá naděje.