Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 41/2009, str. 48-49.

8. 10. 2009


Vážený pane profesore,
zdál se mi velmi ošklivý sen. Zavraždila jsem cizího, mě neznámého muže. Ne rychle, třeba ránou z pistole. Pomalu jsem mu s nenávistí ubližovala a prodlužovala jeho trápení. Vzbudila jsem se otřesená, měla strach ze sebe a bála se spát dál. Přesto jsem usnula a znovu velmi brutálně zlikvidovala dalšího člověka. Co je příčinou takového snu? Bojím se, že něco z těchto snů je ve mě ve skutečnosti a jen čeká na impuls. Večer před tím byl příjemný, televizi nemáme a "krvavé" filmy jsem nikdy nesledovala.
Žádné léky pravidelně neužívám. Odpoledne jsem měla 1tbl acylcofeinu proti bolesti hlavy. Není to poprvé, co jsem někomu ve snu ublížila. Ten cizí většinou ublíží mé rodině a já se pak mstím. Je mi to nepříjemné. Přeji Vám krásné podzimem zbarvené dny a děkuji za případnou odpověď. Jana

Z hlediska současného poznání se čím dál tím víc zdá, že u snů jsou důležité jiné aspekty než jejich obsah. Ale i kdybychom na Váš příklad vztáhli přístup psychoanalytický, nebyla by to žádná velká záhada. Žádné symboly, odcházení, potápění, mizení, zkrátka prvoplánová nedvojsmyslná vražda. Takhle přímočaré bývají podle Freuda dětské sny, obsahující tématicky často „zbytky ze dne“. Mohlo by to znamenat, že máte nějaký problém s muži, že Vám nějaký ublížil a vrací se to. To, co je však na celé věci zřejmě mnohem důležitější, je sám fakt, že se Vám zdají děsivé sny, ať už je jejich obsah jakýkoli. To může být dáno poruchou spánkové „architektury“ a může to znamenat přítomnost nějaké poruchy (mimochodem ta hlava Vás bolí často?), kterou by mohl odhalit odborník. Prvním protiopatřením je změna spánkové hygieny (nečíst před spaním, nekouřit, nepít alkohol, necvičit moc těžce, vyvětrat, nepřetápět, nesvítit). O dalším by měl rozhodnout už lékař (změnit hloubku a profil spánku pomocí léků nebo i psychoterapie). A pokud jde o skutečné naplnění Vašich snů, toho se neobávejme. To se sice občas stane, ale neexistuje důkaz, že by nešlo o náhody. Nikdo nikdy statisticky nespočítal tu pravděpodobnost ve srovnání s miliardami snů, co se zdají a nikdy nesplní. Bojíte se, že něco z oněch snů je ve skutečnosti ve Vás a čeká to jen na impuls. To je pravda, ale ta platí o každém z nás: všechno je v nás a jen to čeká na impuls. Pravděpodobnost, že se zachováte brutálně, nemusí však být o nic větší, než u jiných lidí.