Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 36/2009, str. 42-43.

3. 9. 2009


Vážený pane Dr. C. Höschle,
včera jsem sledoval televizní pořad Vedlejší efekty, kam volala jakási paní, která hosty (oba politologové) oslovila otázkou, proč nejsou poslanci podrobováni psychotestům, aby se zabránilo tomu, co se děje v parlamentu. Jeden z politologů jí odvětil, že to není možné, poněvadž politiky si volíme my - občané. Dodal, že by jistě došlo ke korupčnímu kupčení s oněmi psychotesty. Sociolog Jan Keller před pár měsíci uvedl: "Je zvláštní, že zatímco každý řadový policista či řidič tramvaje musí projít psychotesty, zda je způsobilý vykonávat svoji práci, v případě vrcholných politiků nic takového neexistuje. Jejich zodpovědnost je přitom s předchozími nesouměřitelná. … Psychotesty politiků jsou neprůchodné, protože mocenská elita se nikdy nenechá zkoumat. Má (na rozdíl třeba od tramvajáků) legislativní prostředky, jak tomu zabránit. Navíc … tuší, že by dopadla hůře než tramvajáci…". Měli by se tedy politici podrobovat psychotestům? Berou přeci několikanásobně větší platy než ti řidiči. A co potom policisté a letoví dispečeři - jak k tomu přijdou!?
S úctou,
Jiří Borovička

Tohleto celé zní velmi správňácky, ale představuje to hluboké nepochopení podstaty demokracie: policisté ani tramvajáci nejsou voleni. Najímají se do našich služeb a plní úkoly, k nimž by měli být disponováni. Ne tak politici. Ti by z mnoha důvodů, pro něž tu není dostatečný prostor, měli být voleni. V takovém případě jsou psychotesty k ničemu. Národ, který si zvolí padoucha, má holt padoucha. To žádný psychotest nespraví. (Trošku by to mohlo snad napravit zrušení imunity). Kdo vymění národ? Kdo ho potrestá za to, koho si volí? Kdo dá národu psychotest? Tohle nedorozumění souvisí s nepochopením rozdílu mezi zákony přírodními a normativními. O tom, že y=-½gt2 se nehlasuje. To se testuje. O věku odchodu do důchodu ano. Pilot může naráz zabít spoustu lidí, zrovna tak tramvaják či policista. Ne tak politik. Diktátor žádné své psychotesty nepřipustí a zabíjí tak jako tak. V demokracii je zase každý ve volbách (někdy i před nimi) sesaditelný dřív, než škody dosáhnou kritické meze. Kdo by měl psychotesty dávat? Lid? Ten volí, tím se už vyjádřil. Pánbůh? Ten vrhá kostky, kterým nerozumí ani Jan Keller. Můžeme se u něj tak nanejvýš přimluvit modlitbičkou. S psychotesty by se nám vysmál! Ostatně nepřeceňujme je. Je to s nimi asi jako s mrkví a dobrýma očima či kouřením a rakovinou. Je to všechno sice trochu pravda, ale když se celé dětství cpete karotkou a skončíte s pěti dioptriemi a šedým zákalem nebo když jako nekuřák dostanete nádor, je vám platná jak mrtvému zimník. Únosci letadel před 11. zářím 2001 v americké letecké škole nejspíš psychotesty prošli …